KOAH-LİSYON / Köşe Yazısı - Cemil KESKİN

17.07.2015 00:15:13
Cemil KESKİN

Cemil KESKİN

Ülke Koalisyona Durağan ve Emin adımlarla giderken; Amerikan yaşam tarzının ve hertürlü serbestliğin geleceğini zanneden, evvel ki koalisyon Hükümetlerinden bihaber Gençler'in Hevesli ve Heyecanlı bekleyişi sürerken, bizler ( Ülkemizde Koalisyonların nefessiz kalma Hastalığı'nın en üst seviyesi olan KOAH'la eşdeğer olduğunun bilincinde olan ve bu durumu yaşamış ve tanıklık etmiş cenah) ızdırap ve üzüntüyle sürece etki edememenin verdiği huzursuzlukla her geçen güne yanıyoruz.
Latince "coalitio - beraber büyüme" den gelen koalisyonun Sözlük anlamı ise kısımların, parçaların birleşerek bir vücut veya bütün meydana getirmesidir. İşte dananın kuyruğu daha en başından kopuyor. Bence şuanki durumumuzu özetleyen açıklama bu olmalı. Yani kelimenin anlamı.
Ülkemizin dört tarafı kriz, kaos ve savaşla çalkalanırken siyasi ve ekonomik istikrarın Seçmen için hiçbir önemi yok maalesef. Oysa hatırlayın Amerika'da Başkan Clinton'un başarılı politikasıyla sırf Ekonomik istikrarı sağlamış olması bile, Beyaz Saray'da yaşanılan gayri ahlaki krizin üzerini kapatmaya yetmiştir.
Evet Meclis Dağılımı olarak ülkenin %95'inin Temsili noktasında Milli İrade'nin Tecelliyatıdır. Lakin bizatihi halk tarafından % 52 ile seçilmiş Reis-i Cumhur tartışılabiliyor bu ülkede.
Mesele Cumhurbaşkanı'nın Anayasal Konumu değil maalesef, Ki; Turgut ÖZAL ve Süleyman DEMIREL şuankinden çok farklı değillerdi. Çünkü halkın içinden gelmiş, gönüllere dokunabilen, halkın desteğiyle yetkilerini kullanmış liderlerdi. Mesele Recep Tayyip ERDOĞAN meselesidir.
Düşünün, Ak Parti kiminle Ortaklık yaparsa yapsın. Kırmızı Çizgiler daha kapıda çıkıyor karşılarına. En önemli iki talebin biri Cumhurbaşkanı'nın Anayasal konumu, diğeri Dört Bakanın yargılanması. Peki bu tribünlere oynamak değilmidir? İşin aksi tarafı Karşılık bulabiliyor.
Koalisyon ortaklığıyla pek tabi Cumhurbaşkanı hükümet işleyişinde olmayacaktır. E zaten %60'lık Blok istediği herkesi yasalar çerçevesinde Yüce Divana gönderebilir. Ama dert başka. Chp ve Mhp bereket versin havasında. Hükümet Ortaklığı'na hazır olmadıkları aşikâr.
HDP Selahattin DEMİRTAŞ'ın "sıradan, sempatik ve özgürlükçü" yaklaşımıyla, birazda Ak Parti'nin Adaylık sürecindeki hatalarına tepki olarak kayan oylarla azımsanmayacak bir oy aldı. Ki bence Hdp bu durumu; gerek siyasi istikrar, gerek Kürt Realitesinin Devlet nazarında kabul görmesi ve gerekse Çözüm Süreci ile Recep Tayyip ERDOĞAN'a borçludur. Şuan en yakın hükümet ortağı gibi duruyor. Ama o işin içindede iş var. Bekleyip göreceğiz.
Genel Kanı erken seçim yapılacağı yönünde. Nasıl olursa olsun yapılacak her ortaklık ülkeyi erken seçime götürecektir. Çünkü, Koalisyon yani "Beraber Yürüme" Memleketimizde amacına ve anlamına uygun kullanılamadığından mütevellid, solunum hastalığı olan Koah'a yol açar.
Güzelim Memleketimizin nefessiz günler geçirmemesi temennisiyle.
Selam ve Dua ile...

 

Bu yazı toplam 2481 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.