Fark Etmeli

19.11.2016 16:46:05
Cemil KESKİN

Cemil KESKİN

"Her İşte Bir Hayır Vardır" ve Şüphesiz hayır ve şer Allah'tandır. Evrende hiçbirşey sebepsiz değildir ve herşey bir hikmet ve gaye üzerine yaratılmıştır. Yani her hesaba karşı Allah'ın da bir hesabı vardır ve Muhakkak hayır bildiğimiz de şer, şer bildiğimiz de hayır vardır.
Misalen; Yıldırım Bayezid ihanete uğramış olmasaydı belki Osmanlı ikinci şahlanışını yaşayamayacaktı, Sultan Abdülaziz'i katledenler Sultan Abdülhamid'i hesap edemediler. Dünyanın süper gücü Osmanlı'nın yıkılış evresinde İstanbul hükümetini ablukaya alanlar, Ankara Hükümetini, Kurtuluş Savaşını akledemediler. Menderesleri asarak bitiremeyeceklerini idrak edemediler.
80. İhtilalinde ülkeyi askeri tahakküm altına almak isteyenler, Turgut ÖZAL gibi tek başına, inanan bir liderin neler başarabildiğini düşünemediler.
Anayasa kitapçığını fırlattırarak sözde kaos politikası yürütüp tarihin en kötü devalüasyonunu yaşatanlar Reis'i hesap edemediler.
15 Temmuz'u bize yaşatan, devletin içine kadar sızmış katil, cani teröristler bizim imanımızı, inancımızı, dirayetimizi, sevdamızı hesap edemediler.
Artık hiçbir şey eskisi gibi değil,
15 Temmuz sadece hayata bakışımızı değiştirmedi. Dünya görüşümüz ve bakış açımız da da kalıcı değişimler oldu. Doğrularımıza daha sıkı sahip çıkmamıza, yanlış dediğimize daha keskin karşı çıkışmamıza da vesile oldu. Daha çok okumaya, araştırmaya, dinlemeye sevk etti. Zararsız olabilme ihtimali olan olumsuz söylemlere bile doğru bildiğimizi söyleme cesareti geldi. Boşvermek geride kaldı artık.
Ama hala aynı güruh hatalarından dönmüyor. Kara muhalefet devam ediyor. Siyaseti rahatlatmak ve mutabakata varmak yerine, kürsülerde hakaretler havada uçuşuyor.
Geriden gelen Gençlik ve toplumsal çöküntü üzerine; Sosyologlar ve Toplum Mühendisliği yapan aydınlar tarafından ahlar vahlar içerisinde öldük bittik diyerek yazılan, söylenen bütün tezler çökmüş iken; haber kanallarında ve tüm tartışma programlarında sanki 15 Temmuz'u yaşamamışız gibi bir hal var. Hala evvelki tezler, söylemler, anketörler, keskin muhalifler sözlerinden dönmüyor.
Teröristlerin yaptıklarını hafifleten ve hala bir iddianame olmaması sebebiyle hukuksuzluk yaşandığı gibi saçma söylemlerde bulunanlar haber kanallarında pirim yapabiliyor, en çok izlenen programlarda gezinebiliyorlar ve kimse buna dur demiyor. Hala halk üzerinden niyet okumaları yapılıyor.
Daha dün gözaltına alınan Hdp Eş Genel Başkanları, Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarına bu yapılamazmış. Bu hukuksuzluğa dur denmeliymiş. Vay Arkadaş...
Sırtınızı Pyd ye dayayacaksınız, Özyönetim ilan edeceksiniz, halkı sokaklara çağırıp kırdıracaksınız. Barıştan bahsedip, tüm siyasetinizi bu vurgu üzerine konduracak, seçimlerden 3. parti çıkacaksınız. Hemen akabinde, barış sürecini akamete uğratacaksınız. Hukuki süreç gereği Devlet Bahçeli ve Kemal Kılıçdaroğlu ifade vermeye gidecek siz gitmeyeceksiniz, hatta sıkıysa gelip alsınlar diyeceksiniz. O kadar farkındayız ki herşeyin. Can YÜCEL'in dizeleriyle fark ettireyim.
Farkında Olmalı İnsan...
Kendisinin, Hayatın Olayların, Gidişatın Farkında Olmalı.
Farkı Fark Etmeli, Fark Ettiğini De Fark Ettirmemeli Bazen...

 

Bu yazı toplam 2659 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.