ÇÖZÜN SÜRECİ! / Köşe Yazısı - Cemil KESKİN

2.08.2015 21:28:20
Cemil KESKİN

Cemil KESKİN

Ülkemiz 90'lara geri döndü maalesef. Sadece kriz ortamı, Terör faaliyetleri değil; Eylemler ve uygulanış şekilleri ile değil. Söylemler, Tartışmalar, Yaklaşımlar, Bakış açıları olarakta 90'lara döndük.
Gelişemedik, öğrenemedik bir türlü. Aradan yıllar geçiyor. Bırakın teknoloji ve bilimi. Her anlamda biz bile gelişirken. Bir kaç Hadise yaşanıyor, bir bakmışsınız 15 yıl önceye dönmüşüz. Ne kadar kırılgan bir Yapıya sahibiz değil mi?
"Bir Kürt Sorunu vardır" söylemiyle Başlayan süreç "Baldıran zehri olsa içeceğiz" söylemiyle devam etmiş. Oslo görüşmeleri, İmralı Görüşmeleri ve Akil Adamlar Heyeti çalışmalarıyla sona yaklaşılmış hatta Silah Bırakma tarihi bile konuşulurken bir anda en başa dönülmüştür. Cumhurbaşkanımızın; siyaseten büyük risk olmasına rağmen biz bu riski alacağız diyerek Milli Birlik ve Kardeşlik Projesini daha iddialı bir başlıkla "Çözüm Süreci" olarak adlandırmış ve riski almıştır. Ki son seçimlerde bu risk en ağır haliyle hissedilmiştir. Çözüm Sürecinde her iki tarafında yanlışları vardır tabii olarak. Örneğin; her ne kadar Ak Parti'nin Kişisel Hak ve Özgürlükleri pazarlık konusu yapması bir hataysa da Hükümet olarak verdiği tavizlere karşı diğer taraf kılını kıpırdatmamıştır. Bırakın silah bırakmayı, Haraç toplamak, Adam kaçırmak, insan Kaçakçılığı vb. Faaliyetlerine Hız kesmeden devam etmiştir.
Kaçırdığımız durum ise "Çözüm Süreci" içinde çok canımız yanmadı. Evlatlarımızdan yana rahattık. Her ne kadar Dünya'daki Ekonomik çatışma, Arap Baharı, Komşularımızın durumu canımızı sıksada, biz Restorasyonu, İstikrarı, Büyümeyi konuşuyorduk.
Genel durumun tek bir netliği var. Devlet pazarlık yapmaz. Düşman belirler ve vurur. Dostluğunu ve düşmanlığını en yoğun şekilde yaşar. (Unutulmuş olmasına rağmen, riski alan) Hükümet kanın durması, ülkenin huzur ve refahının sağlanması için Örgütle aynı masaya oturmuştur. Seçim sonrası Ak Parti'nin tek başına veya kararlılığını engellemeyecek bir parti ile Hükümet'i kuramaması, meydanı tekraren Devlete bırakmış olması anlamına geliyor. Devlet düşmanı belirledi ve vuruyor.
Ülkemizin Barış'tan, Kardeşçe yaşamaktan başka çaresi yok. Bunu ne şekilde yapabileceksek yapalım. Mecliste grupları bulunan partiler Vatansever fikriyat ile Girişimlerde bulunmalı. Açıkçası pek ümitli değilim. Ak Parti ve Chp'nin belki onuncu görüşmesi. "Yürüyebilinir" bir hükümet bile beklemiyorum. Chp anlamsız bir seçimsiz yaşayamaz modunda. Erken seçim olmasa yılda iki kere kongre, kurultaylarla bu açlığı yenme çabasında. Çözüm Süreci kendi projeleri olmadığından başarısızlıkla sonuçlanmasını isteyeceklerdir. Mhp var oluş sebebi olan ideolojisinin peşinden giderek bana dokunmayın, böyle iyiyim modunda. Eğer terör ve şiddet biterse siyaseten eli boş kalacağından sadece izliyor. Hdp barışçıl söylemlerini bırakmış. Hatta çift Dikiş yapıyorlar. Eş Başkan'lar sağolsun. Biri silahlanın derken, diğeri biz örgütün arkasına sığınıyoruz diyebiliyor. Nasıl olsa erken seçimde yine barışçıl söylemler, şirinlikler ve yine seçim sonrası kaos.
Vatansever hatta perver yaklaşmayan, sorunun çözümüne katkı sağlamayan kim olursa bu milletin onu koyacağı yer eninde sonunda bellidir, zira; Tarih Tekerrürden İbarettir.

 

Bu yazı toplam 2472 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.