Sağlıklı ve Mutlu Bayramlar

11.09.2016 21:22:00
Dr. Derviş ERKUT

Dr. Derviş ERKUT

Kırmızı etin bolca tüketildiği kurban bayramında, şerbetli tatlılar, çikolatalar ve hamur işleri de masalarımızı süslüyor. Ancak sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmek için yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor.
Fazla miktarda ve yağlı besin tüketimi ile kişilerde gaz, hazımsızlık, mide bulantısı gibi mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıklarının ortaya çıkması bayramın keyfini kaçırabilir. Özellikle bu dönemde hamurlu tatlı, kavurma ve ciğer gibi yağlı et tüketimi kandaki yağ ve kolesterol düzeyini de yükseltebilir. Ailesinde kalp, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalığı ve mide rahatsızlığı olan kişilerin, yaşı ilerlemiş olanların bu konuda daha hassas davranmalarında fayda var.
Et Nasıl Pişirilmelidir ?
Et tüketim miktarının artmasının yanında etin pişirme yöntemi de yine sağlık açısından çok önemlidir. Çok yağlı kızartma ve kavurmalar yerine ızgara ve haşlama yöntemleri tercih edilirse bir miktar da olsa zarar azaltılmış sayılabilir. Pişirilen etin yağsız olmasına ve yağ seçiminde zeytin, mısır, ayçiçek yağı gibi sıvı yağlar tercih edilmesine özen gösterilmelidir. Tabi bunun yanında az yağlı sebze yemekleri ve salatalar tercih etmek faydalı olacaktır.
Etlerin yağda kavrulması ve kızartılması sağlık açısından zararlı olmasının yanı sıra besin öğesi kayıplarının artmasına ve fazla miktarda yağ tüketilmesine sebep olmaktadır. Bunların yanında dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir konu da taze kesilen etlerin hemen tüketilmemesi gerekliliğidir. Taze kesilmiş etin sert olmasından dolayı pişirilmesi çok zordur. Ayrıca taze et sindirim zorluğu ve hazımsızlık yapabilir. Etin tüketimi için buzdolabında en azından 1-2 gün bekletilmesi daha yararlı olacaktır.
Etler Nasıl Saklanır ?
Kurban etlerinin hepsi hemen tüketilemeyeceğinden saklama koşullarına mutlaka dikkat edilmelidir. Doğru saklama yöntemlerinin kullanılması ile hem mikroorganizmaların çoğalması engellenmiş olur, hem de besin öğelerinin kayıpları en aza indirilmiş olur. Dondurma süresi uzadıkça ette renk değişimi, etin yüzeyinde kuruma ve etin yağında oksitlenmeye bağlı olarak acıma olabilir. Ayrıca tuz, yağ yıkımını arttırdığı için dondurulacak et tuzlanmamalıdır.
Etler pişirildikten sonra da dondurulabilir. Pişmiş etin dondurulması kolaylık sağlar ancak piştikten sonra dondurulan eti soğuk tüketmek daha iyidir.
Çözülme sırasında etler suyundan bir miktar kaybetmelerine rağmen taze et gibi pişirilebilirler. Et çözdürme işlemi pişirilecek et miktarına uygulanmalıdır. Etlerin bozulmasını ve mikroorganizmaların üremesini engellemek için çözülmüş etler tekrar dondurulmamalıdır.
Kurban Bayramı İçin Genel Öneriler
• Güne yağlı et kavurma yerine mutlaka peynir ekmekten oluşan hafif bir kahvaltı ile başlanmalıdır.
• Et pişirme yöntemi olarak kızartma ve kavurma yerine, ızgara veya haşlama tercih edilmelidir.
• Et yemeklerinin yanında yağlı hamur işleri yerine salata ve zeytinyağlı sebzeler tercih edilmelidir.
• Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlıları, şeker ve çikolataları tadımlık miktarlarda yenmeli. Bir sonraki yapacağınız ziyarette yine ikram yapılacağı ve bunun büyük olasılıkla tatlı olacağı unutulmamalı. Belki siz yapacağınız ikramlarda sütlü ve meyveli tatlıları tercih edebilirsiniz.
• Ayrıca çikolataya ve şekere alternatif olarak vitamin, mineralden zengin olan ve posa içeriği yüksek olan kuru meyveler, ceviz, fındık gibi kuruyemişler ikram edilebilir.
• Diyabetliler, kalp hastaları, yüksek tansiyonu bulunanlar ve özel beslenme tedavisi uygulayanlar bu tedavilerini bozmamalıdırlar.
• Bayram ziyaretleri sırasında artan çay ve kahve tüketimi aşırı miktarlarda olduğunda uykusuzluk, kalp ritim bozuklukları, mide problemlerine sebep olabilmektedir. Bu tür içeceklerin tüketilen miktarlarına dikkat edilmelidir.
• Yine hazımsızlığın önlenmesi ve bağırsak problemlerinin ortaya çıkmaması için su tüketimi çok önemlidir. Günde en az 2 litre su tüketmeye dikkat edilmelidir.
• Kurbanlık hayvanların sakatatları kolesterol ve yağ açısından zengin olması sebebiyle aşırı tüketilmemelidir.
• Etlerin çok yağlı kısımları tüketilmemeli, hayvanın iç yağları yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılmamalıdır.
• Bayram süresince alınan fazla kalorinin yakılması için fiziksel aktivite de arttırılmalıdır. Yakın yerlere yapılacak olan bayram ziyaretlerinin araç kullanılmadan yapılması kilo artışını engellemek açısından faydalı olacaktır.
 

Bu yazı toplam 2601 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.