ADALET DUYGUSU ZEDELENMESİN….

5.10.2016 08:39:37
Ahmet ÖZELMİŞ

Ahmet ÖZELMİŞ

Dış kaynaklı bir ihanet çetesinin darbe girişimi Türk Milletinin dik duruşu, vatan sevgisi, Çanakkale ruhuyla püskürtüldü. Umuyorum ki bir daha bu tür girişimler yaşanmaz, kafasından böyle bir düşünce geçiren varsa da artık o tür bir düşünceyi rafa kaldırmıştır. Zira her şeye sesini çıkarmayan bir topluluk yok karşılarında. Baskıya direnen kafasını kaldırıp ne yapıyorsun diyen zulme boyun eğmeyen bir millet var.
Şimdi ülke olarak düşünmemiz gereken çok önemli bir mesele var. Bir daha böyle girişimlerin yaşanmaması için ne yapılmalı? Nerede yanlışlar yapıldı? Toplumsal yapımıza baktığımız zaman din olgusu en zayıf tarafımız olarak çıkar karşımıza. Bu da bir çok kesim tarafından dinin kullanılmasına neden olmuştur. Allah rızası için açılan elleri boş çevirmeyişimiz ondandır. Din bizim kutsalımızdır. Şimdi geriye baktığımızda paralel yapının bunu çok iyi kullandığını görüyoruz. Çoğumuz zamanında iyi olarak baktık bu örgüte ve hala da bakmaya devam eden çok sayıda insan var. Çünkü biz hizmet ettiklerini düşündük ama kime hizmet ettiklerini şimdi görüyoruz. Bu örgütün arkasında kimlerin olduğunu söylemeye gerek yok az biraz sağlıklı düşünen insan gerçeği apaçık olarak görecektir. Bu örgütün sözde lideri nerde? Nasıl oturma izni aldı? İslamiyet duruma göre esnetilebilir mi? Yani ben kendimi gizlemek adına namaz kılmayabilir miyim? Ya da kesin bir emir olan örtünmeyi bırakabilir mi bir kadın? Bu örgüte göre yapılabilir. İşte belki de tam bu nokta da bu örgüte sempatiyle yaklaşanların sorgulamaya girişmesi gerek. Zaten asıl önemli olan mesele bu adamın kime hizmet ettiği değil. Buna inanan insanlar nasıl oluyor da gözleri kör kalpleri sağır olabiliyor? Sorgulama araştırma yetilerini nasıl oluyorlar da kaybediyorlar. Tamam din dogmalardan oluşur. Ancak dini esaslarda değişim ve aklın cevap bulamadığı noktalarda dogmatik boyut ortaya çıkar. Yoksa din tartışmaya kapalı demek değildir bu. Burada en büyük kusur devletin belki. Müslüman bir toplumda dini farklı örgütlerin eline bırakmak ya da göz yummak büyük bir sıkıntıyı beraberinde getirdi. Şimdi süreçte bu cemaatini izlerini silmeye çalışırken başka cemaatlere başka gruplara ortam oluşturmak daha büyük bir handikap olacaktır.
Devlet en büyük siyasi otoritedir. Devletin temel amacı eşitlik ve adalet duygusu içinde vatandaşların mutluluğu ve huzuru için çalışmaktır. Devlet kamu işlerini gördürmek için bürokratlar atar. Bu atamalarda temel belirleyici kuralın liyakat olması gerekir. Ancak ülkemizde yaşanan duruma baktığımızda liyakat dışında başka unsurların devreye girdiğini görüyoruz. Bazı güç odakların belirleyici olduğunu ve hatta bu odakların referansı olmadan işe girilmediği aşikar bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bu süreçte devlet yeniden bir yapılanma sürecine girdi. Ancak karşımıza çıkabilecek en büyük problem, ki gelecekte benzer sıkıntılar yaşamamıza sebep olacaktır, bu da farklı güç odaklarının referansına izin verilmesi olacaktır. Yapılması gereken devletin; bütün kurumların, bütün grupların üstünde hükümetlere ya da kişilere bağlı olmayan bir sistem getirmesidir. Kim nereye gelecekse yeterliliğine bakılarak, liyakat göz önüne alınarak getirilmelidir. Hukuk devleti, sosyal devlet gibi söylemlerin pratiğe dökülmesi gerekir. Temel nokta eşitlik ve adalet olmalıdır. Ülke sınırları içinde yaşayan her vatandaş aynı haklara sahip olmalı ve kanunun herkese din, cinsiyet, sınıf ayrımı gözetmeden uygulanması gerekir.
Bu örgütün neler yaptığı, nasıl hareket ettiği apaçık bir şeklide ortaya çıkmıştır artık. Devlet bu süreçte bunlardan temizlenme adına adımlar atmaktadır. Ancak şunu belirtmekte yarar olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte ak ile kara iyi ayırt edilmelidir. Zira devletin içinde hala saklı olarak kalan örgüt elemanlarının örgütten olmayan ve kendilerine bir engel olarak gördükleri kamu çalışanlarını örgüttenmiş gibi göstererek onları elemeye çalıştıklarına dair söylentiler olmaktadır. Bu söylentiler ne kadar doğru iyi araştırmak lazım. Bireyleri devletine karşı sorumlu, toplumsal olaylara duyarlı hale getiren adalet duygusudur. Bu da sağlam bir adalet sistemiyle kurulup geliştirilebilir. Çok dikkat edelim adalet duygusu zedelenmesin….

 

Bu yazı toplam 22987 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.