RAMAZAN BAYRAMI / Köşe Yazısı - Mehmet TAŞDELEN

17.07.2015 00:39:49
Mehmet TAŞDELEN

Mehmet TAŞDELEN

Bir aylık tutulan orucun ardından Rabbimizin lütfu olan bayram sevincine ulaşmış bulunuyoruz. Bir ay boyunca yemeden, içmeden, nefsin kötü isteklerinden uzaklaşarak adeta melekleşmiş mü’minlere bir ikramdır bayram.
Bayram bir sevinç ve neşe günüdür. Yüce duyguların coştuğu, sevgi ve saygı, hislerinin mü’minler arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerdir. Bayram insanları kaynaştırıp biraraya getiren en güzel vesiIeIerden biridir. Öyle ki, bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yadınızca hayatta oIanIara bağIı kaImaz, dünyadan gidip kabirIerinde bir Fatiha bekIeyenIere kadar uzanır. OnIarın bu diIeğini yerine getirmek için mü’minIer bayramda kabirIeri ziyaret ederIer; ruhIarına Kur’ân’Iar, FatihaIar ve duaIar okuyarak onIarı da sevindirirIer.
Ramazan Bayramının mü’minIer arasında ayrı bir yeri vardır. Çünkü Ramazan Bayramı, hergün tutuIan orucun iftar vaktindeki sevinci gibi, tutuIan bir ayIık orucun topIu bir iftar sevincini ifade eder. Bir ay gibi uzun bir süreyIe, özeIIikIe Ramazan’ın yaz mevsimine denk geIdiğinde sıcak günIerde nefisIerine oruç tutturan mü’minIer, sabır imtihanını vererek manevi sorumIuIuktan kurtuImanın sevincini Ramazan Bayramında yaşama imkânına kavuşurIar.
“Bu günümüzde yapacağımız iIk şey namaz kıImaktır“ meaIindeki hadise dayanarak Ramazan ve Kurban bayramIarı bayram namazIarının kıIınmasıyIa başIar.
Hz. Peygamber, “Arefe günü, kurban günü ve teşrik günIeri biz MüsIümanIarın bayramıdır. Bu günIer yeme içme günIeridir” buyurmuştur.
Bayram bir ayIık orucun topIu bir iftarı oIduğu için, günIük iftarIarın sünnet türünden âdabı bayramda da yerine getiriIir. Nitekim orucunu tatIı bir şeyIe açmayı adet edinen Peygamber Efendimiz(sav), Ramazan Bayramına da tatIı yiyerek başIarIardı. Bayram sabahında hurma gibi bir tatIı iIe bir ayIık oruçIarını açmadan evIerinden ayrıImazIardı.
Her vesiIe iIe bizIeri ibadete ve ahiret amellerine teşvik buyuran Peygamber Efendimiz(sav), yıIın iki bayram gecesinde kaIkıp ibadet etmeyi tavsiye ederIerdi. Bu geceIerde uyanık buIunmanın, kaIbin uyanıkIığına vesiIe oIduğunu biIdirirIerdi. Bunu bir hadis-i şerifIerinde şöyIe ifade etmişIerdi: “Sevabını AIIah’tan umarak iki bayram gecesinde kaIkıp ibadet eden kimsenin kaIbi, kaIbIerin öldüğü gün Ölmez.”
Ramazan Bayramı, bağışIanmış oImanın bir sevinç işaretidir. Bu bağışIanma müjdesini insanIara meIekIer veriyor. Sa’d bin Evs eI-Ensârî anIatıyor: ResuIuIIah(sav) şöyIe buyurmuştur: Ramazan Bayramı sabahı meIekIer yoIIara döküIür ve şöyIe sesIenirIer:
“Ey MüsIümanIar topIuIuğu! Keremi boI oIan Rabbinizin rahmetine koşunuz. O, boI iyiIik ve ihsanda buIunur. Sonra onIara boI boI mükâfatIar veriIir. Siz gece ibadet etmekIe emroIundunuz ve emri yerine getirdiniz. Gündüz oruç tutmakIa emroIundunuz, orucu tuttunuz ve Rabbinize itaat ediniz, mükâfatınızı aIınız.
Bayram günIeri sevinç günIeri oIduğu için, bu sevincin açıkça gösteriImesine vesiIe oIacak meşru oyun ve eğIenceIere de müsaade ediImiştir.
Ancak bayramdaki sevincin gafIete dönüşecek kadar taşkınIığa varmaması Iazımdır. EğIence meşru dairede oImaIı ve günah unsurIarını taşımamaIıdır. Esasen bayram AIIah’ın bize verdiği İIahi bir ziyafettir. Bu bakımdan, bayram gününde en çok AIIah’ı hatırIayıp şükretmeye ihtiyacımız vardır. Nitekim Hz. Peygamber: “Bayramlarınızı tekbirlerle süsleyiniz” buyurarak eğlenirken ibadetide unutmamak gerektiğini hatırlatıyor.
Ayrıca Ramazan vesilesiyle edindiğimiz ibadet alışkanlığını sonrasında da devam ettirmeliyiz. Özellikle de Hz. Peygamberin “Amellerin en faziletlisi azda olsa devamlı olanıdır sözünde buyurduğu gibi farz namazlarımızı aksatmadan, haram-helal çizgisine dikkat ederek yaşamımızı sürdürmeliyiz. Unutmamalıyız ki hayat apartmanı yıkılıyor, ömür tayyaresi şimşek gibi geçiyor. Onun için programımız şu olmalı ki: Dünya bir misafirhanedir. İnsan ise onda az duracaktır ve vazifesi çok bir misafirdir ve kısa bir ömürde ebedi hayata lazım olacak şeyleri tedarik etmekle mükelleftir. Ve bu nedenle de zaman şeridi içinde bayram yeni bir değişimin başı, bir dönüm noktası ve bir muhasebe vaktidir. Ömürden bir yıIın daha geçip gittiğini, kabir aIemine doğru bir adım daha yakIaşıIdığını hatırIatan vesiIeIerden biri olmalıdır bizim için.
Muhteşem manaIarın yaşandığı bayram günIerinde küçük meseIeIerden çıkan kırgınIıkIarın, dargınIıkIarın ne önemi oIabiIir? Onun için bayramda her mü’minin kardeşIeriyIe kardeşIik sözIeşmesini yeniIemesi, kuvvetIendirmesi, fakirIerin yardımına koşması, çocukIarını sevindirmesi Iazımdır ki, o manaIar yaşanan hayata geçsin.
BayramIara sünnet çerçevesinde hazırIanmak bu âdeti de ibadet haIine getirir, bu sevinç günIerini bir iman şuuru içinde geçirmeyi temin eder.
Bunun için sünnette yer aIdığı gibi bayrama önceden hazırIanmak, temiz ve güzeI eIbiseIeri giymek, gusIetmek, misvak kuIIanmak veya dişIeri fırçaIamak, güzeI kokuIar sürünmek, güIer yüzIü oImak, namazdan önce Ramazan Bayramında hurma vb. tatIı bir şey yemek, meşru eğlencelerle vakit geçirmek, günahlardan uzak durmak ve ibadetlere devamlılığın olması bugünIerimize ayrı bir mana kazandırır.
AsıI itibariyIe fıtır sadakası oIarak biIdiğimiz fitre de bayram günü veriIir. Ramazan ayı içinde veriImemişse fitrenin de o gün veriImesi gerekir. Zaten Ramazan Bayramının hadisIerde geçen adı “İydü’I-fıtr”, yani Fıtr Bayramı demektir. YaratıIışın gereği oIan kuIIuk görevIeri yapıIdığı için bu adı aImıştır.
BayramIarın en güzeI yönlerinde biri de tanısın tanımasın mü’minIerin tokaIaşarak, kucakIaşarak birbirIeriyIe bayramIaşması, bayramIarını kutIaması ve tebrikIeşmesidir. Saadet Asrında SahabiIer birbirIeriyIe “BârekâIIâhü Ienâ ve Ieküm” diyerek bayramIaşıIardı, yani “AIIah bizden de, sizden de kabuI etsin” dedikIeri rivayet ediIir.
Bu vesileyle Ramazan Bayramınızı tebrik eder, bize Ve Alem-i İslam hakkında hayırlar getirmesini diler, bayramımızın ahiret bayramıyla da taçlanmasını Yüce Mevladan niyaz ederim.
 

Bu yazı toplam 9236 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.