Nihai Kararı YSK Verdi, Korkut Yeniden Başkan

15.04.2019 10:35:36
Nihai Kararı YSK Verdi, Korkut Yeniden Başkan
AK Parti’den Sincik Belediye Başkanı seçilen Mehmet Korkut, İlçe Seçim Kurulundan mazbatasını alarak göreve başladı.

Sincik'te yapılan seçimlerde bağımsız aday Mehmet Buz seçimi 1051 oy ile kazandı. En yakın rakibi AK Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Korkut ise 1041 oy aldı. AK Parti'nin İl Seçim Kuruluna yaptığı itiraz üzerine pusulalarda bağımsız adaya ayrılan bölümde mührün olması gereken yerin dışında kaldığı tespit edilen 58 oy geçersiz sayıldı.
Böylelikle bağımsız aday Mehmet Buz'un oyu 993'e düştü ve AK Parti adayı Mehmet Korkut 10 oy farkla kaybettiği seçimi 48 oy farkla kazandı. Bunun üzerine bağımsız aday Buz, YSK'ye itiraz etti. YSK, İl Seçim Kurulunca oyların yeniden sayılmasına karar verdi. Yapılan sayımda 59 oy geçersiz sayılarak Mehmet Buz'un oyu 992'e düştü. YSK’nın nihai kararı ile Sincik belediye başkanı seçilen Mehmet Korkut, ilçe seçim kurulundan mazbatasını alarak göreve başladı.
"Seçimler İlgili Yasalara Göre Yapılır"
Başkan Korkut yaptığı açıklamada, “31 Mart 2019 tarihide yapılan yerel seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İlçemizde de Ak Parti, Saadet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi ve Bağımsız Aday olmak üzere 5 aday yarıştı. Seçimler ilgili yasalara göre yapılır. İtiraz süreci de seçim sürecinin bir parçasıdır. Kuralları baştan belli olan seçim sürecinde sandıklar açılıp oy sayımı yapılmaya başlandıktan sonra parti müşahitlerimiz ve sandık kurulu üyelerimiz, 138 sayılı genelgenin 42. Maddesine göre ve Yüksek Seçim Kurulunun 2004/743 sayılı kararında Bağımsız adayın alanın dışına mühür vurulmuş pusulaların geçersiz olduğunu, bu genelge ve ilgili kararda açık bir şekilde bağımsız adayın isminin altındaki boşluğun bağımsız adayın alanı sayılamayacağına ilişkin itirazlarımızı sandık kurullarına ileterek tutanak altına aldık. Sandık kurulları bu pusulaları ilgili genelge ve Yüksek Seçim Kurulu kararına rağmen geçerli saydılar. Seçim sonucunu etkileyecek sayıda geçersiz oy pusulasının geçerli sayılması nedeniyle İlçe Seçim Kurulu ve İl Seçim Kuruluna itirazımızı ilettik. İl Seçim Kurulu 298 sayılı kanun, 138 sayılı genelge, Yüksek Seçim Kurulunun 23.03.2004 tarih ve 743 sayılı kararı ve 02.04.2019 tarih ve 1785 sayılı kararı doğrultusunda bağımsız adayın altındaki alanın kesin ve siyah çizgi ile ayrıldığını ve bu alanın bağımsız adayın alanı sayılamayacağını belirterek söz konusu oy pusulalarını geçersiz saymıştır.
"Hak Kavramının Çerçevesi Hukuk Kurallarıyla Bellidir"
Yüksek Seçim Kuruluna yapılan itirazla Yüksek Seçim Kurulu 2004 yılından beri uygulanan karara uygun olarak söz konusu pusulaları geçersiz saymıştır. Oy pusulalarının hangi durumlarda geçerli, hangi durumlarda geçersiz sayılacağı ilgili kanun, genelge ve Yüksek Seçim Kurulu kararlarıyla sabittir. Sandık başına giden seçmen herhangi bir adaya oy verme niyetiyle veya hiçbir adaya oy vermek istemiyorsa oyu geçersiz hale getirme niyetiyle oy kullanır. Hangi oy pusulasının geçerli, hangisinin geçersiz olduğu ilgili yasalarda açıkça belirtilmiştir. Hak kavramının çerçevesi hukuk kurallarıyla belirlenmiştir. Tamamen yasal çerçevede ve ilgili kanun, genelge ve Yüksek Seçim Kurulu kararları doğrultusunda verilen bir hukuk mücadelesine, mensubu olmaktan onur duyduğum Ak Parti ve Milletvekillerimizin müdahalesi kesinlikle söz konusu değildir. Sandık başına gidip oy kullanan bütün Sincikli hemşehrilerime, seçim yarışının demokratik bir ortamda geçmesine katkı sunan diğer adaylara teşekkür ederim. Partimizin ilkeleri doğrultusunda, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da herkese eşit mesafede durarak hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.
 Bu haber toplam 1065 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.