3.1.2019 16:17:10

Yaklaşan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel seçimleri öncesi ilçemizdeki Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve tekstil sektörünün önde gelen isimleri, seçim gündemine ilişkin Gazetemize konuştu.
“Sincik Halkı Cumhurbaşkanımızın Yanında Yer Alacaktır”
Sincik Ziraat Odası Başkanı Kadir Altıntel, “Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilçemize de AK Parti iktidarları döneminde ciddi yatırımlar yapılmıştır. İlçemizde diğer alanlarda olduğu gibi tarımsal alanında da yatırımlar yapılmıştır. Bu süre zarfında İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile ortaklaşa yürüttüğümüz yabani melengiç ağaçlarına Antep fıstığı aşılama projemiz ile Ceviz bahçesi projemiz GAP Bölge kalkınma idaresi başkanlığı tarafından desteklenerek çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur. Öte yandan Arıcılar Derneğimiz ile İlçe Tarım Müdürlüğümüzün 2016 yılında ortaklaşa yürüttüğü proje ile arıcılarımıza Arılı kovan desteği sağlanmıştır. Bu yıl ise Adıyaman Orman işletme müdürlüğümüz ile ortaklaşa yürüttüğümüz ormanlık alanlardaki yabani melengiç ağaçlarına Antep fıstığı aşılama projesi kapsamında Cumhuriyet Mahallesi ile Alancık köyü arasındaki ormanlık alanda 2 bin 500 dönüm alana fıstık aşısı yapılaması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Ayrıca GAP Bölge kalkınma idaresi başkanlığına sunduğumuz ceviz projemiz kabul edildi. Bu proje kapsamında 41 çiftçimize 5 dönümlük ceviz bahçeleri kurulacaktır, bu projelerimize GAP Bölge kalkınma idaresi başkanlığı tarafından yüzde 70 hibe desteği sağlanmıştır. Bu projelerde ilçe Kaymakamımız ve Milletvekillerimizin ciddi destekleri oldu kendilerine teşekkür ediyoruz. Aynı şekilde son iki yıldır Arıcılar derneğimiz tarafından GAP Bölge kalkınma idaresi başkanlığına sunulan projeler kabul edilmemiştir. Arıcılık ilçemizin en önemli geçim kaynaklarının başında gelmektedir, bu sebeple arıcılıkla ilgili projelerimize daha fazla hassasiyet gösterilerek kabul edilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere ilçemiz dağlık ve dağınık bir coğrafyaya sahiptir, geniş tarım arazilerimiz yoktur. İlçemizin en önemli tarımsal geçim kaynakları arıcılık, meyvecilik ve hayvancılıktır, bu kapsamda ilçemizin desteklenmesi gerekmektedir. İlçemizde meyveciliği geliştirebilmemiz için sulu tarıma geçmemiz gerekmektedir, bu kapsamda daha önce yaptığımız gölet çalışmaları ilgili kurumlar tarafından kabul edilmemiş, talebimiz reddedilmişti. İlçemizin daha yeşil ve daha yaşanabilir bir hale getirebilmemiz için mutlaka sulu tarıma geçmesi gerekmektedir. Bunun için çalışmalarımız devam edecektir, yeni dönemde milletvekillerimizde bu konuda destek bekliyoruz. Sincik halkı AK Parti kurulduğundan beri her seçimde büyük bir teveccüh göstermiştir, önümüzdeki 24 Haziran seçimlerinde de Cumhurbaşkanımızın yanında yer alacaktır” ifadelerini kullandı.
“İnsanımız En Doğru Kararı Vermeye Muktedirdir”
Sincik Gönüllüleri Derneği Sincik Şubesi Başkanı Ziya Azgın, “Yaklaşmakta olan seçim sürecinin, seçimin ve sonrasının ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Umarım ki memleket bundan daha iyi bir düzene kavuşur, daha iyi işler olur ve daha refah seviyesi yükselmiş bir ülkeye sahip oluruz. Siyaset insanlara hizmet aracıdır, dolayısıyla insanların siyasetten birtakım beklentileri olur, siyasetçilerimiz bu beklentileri karşıladığı müddetçe toplumunda teveccühünü kazanır. Bugüne kadar AK Parti bu teveccühü gördü, demek ki toplum hizmet gördü ve buna karşılıkta oylarını her seçimde AK Parti’ye verdi. Bu seçim süreci nasıl olur şuanda kestirmek biraz zor, çok muğlak bir hava var. Fakat ben şuna inanıyorum ki insanımız en doğru kararı vermeye muktedirdir. Biz sivil toplum kuruluşları olarak her türlü siyasi yapılanmaya aynı mesafede olmakla yükümlüyüz, bizim için önemli olan hangisinin memlekete daha iyi hizmet getirdiğidir ve biz seçimi kazanacak olanın kaybedenlerle beraber kol kola verip ilçemize hizmet getirmesini daha çok arzu ederiz. İlçemizin birtakım eksikleri var, dışarıya ciddi anlamda göç var. Burada elini taşın altına koyarak çok zor imkanlarla gelip Sincik’te işletme kurup insanları istihdam sağlayan işadamlarımız var, siyasetle uğraşan insanların öncelikle bunların problemlerine eğilmesi lazım. Sincik’in kalkına bilmesi için bir geçiş güzergahı yol ağına ihtiyacı var. Sincik-Kahta, Sincik-Narince ve Sincik Malatya bağlantı yollarının biran önce duble yol haline getirilmesi lazım. Sincik şu mevcut haliyle kapalı bir sokak gibi, Diyarbakır’dan, Siverek’ten kalkan birin ben Sincik üzerinden Malatya’ya gideyim diyemiyor, aslında çok kısa bir mesafedir. Malatya-Sincik arası standartlara uygun bir yol yapıldığı zaman Sincik hem bir geçiş güzergahı olacaktır, hemide ciddi bir turizm ağına sahip olacaktır. Batıdan gelip Malatya üzerinden Doğu Anadolu’ya giden turizm kafileleri Sincik üzerinden Nemrut’a gidebilirler ve o zaman Sincik gerçekten kalkınır. Bunlar çok zor meseleler değil, siyasetçilerimizin biraz üzerine eğilerek çözebileceği meseleler. Karadeniz’in dağlarında yapılan bir tünelin parasıyla bizim arzu ettiğimiz bu 60 kilometrelik yol yapılabilir. Sincik şuanda sahip olduğu nüfusun ne yazık ki 3 katını İstanbul’da barındırıyor, bu göçü önlemek için biran önce buraya sanayiyi getirmek gerekiyor. Sincik belki Organize sanayi bölgesi için henüz yeterince bir doluluğa sahip değildir ama en azından doğunun diğer illerinde olduğu gibi 6. Bölge olanaklarından faydalanması lazım. Adıyaman’da 6. Bölge organize sanayiler ile sınırlı tutulduğu için Sincik’teki işletmeler bu olanaklardan faydalanmıyor, bu ciddi bir rekabet zayıflığı getiriyor. Dolayısıyla insanlar Sincik’e gelip bir işletme kurmaktansa Kahta ve Adıyaman organizede yer almayı planlıyorlar. Biz sosyal yardımlaşma derneğiyiz, parti farkı gözetmek sızın bizim için en kıymetli olan vekil, insanımıza en yararlı olan vekildir” şeklinde konuştu.
“Beklentimiz Organik Bal Üretimi Projemizin Desteklenmesidir”
Sincik Arıcılar Derneği Başkanı Mahmut Öztürk, “Derneğimizin yaklaşık 300 üyesi var, bu üyelerimizin tamamı bugüne kadar AK Parti’ye açık destek vermiştir. Bu desteğimizin karşılığı olarak 2016 yılında ilçe Tarım müdürlüğümüz ile beraber GAP Bölge kalkınma idaresi başkanlığına sunduğumuz bir projemiz kabul edilmişti. 2017 yılı içerisinde GAP Bölge kalkınma idaresi başkanlığına sunduğumuz projelerimiz için Meclis Başkanvekili Milletvekilimiz Ahmet Aydın GAP Başkanını aradı ve projemizin kabul edildiğini söyledi. Ancak daha sonra bize kabul edildi denilmesine rağmen projemiz reddedildi. Bizim projemizi reddedip Adıyaman merkez, Çelikhan ve Kahta’ya verdiler. Kahta’da arıcılık yok denilecek kadar az, arıcı olmadığı için devlet memuru ve Belediye personelinden 30 kişiye vermişler. Bizim burada 300-400 aile sadece arıcılıkla geçimini sağlamaktadır. Ayrıca Sincik Geven Balı tescil edilerek marka haline getirdik, yapılan tahlillerde Sincik balı Türkiye’nin en kaliteli balı olduğu belgelendi. 2018 yılı için sunduğumuz projemiz yine reddedildi, derneğimiz üyeleri ile yaptığımız toplantıda ciddi bir tepki olduğunu gördük. Durumu Meclis Başkanvekili Milletvekilimiz Ahmet Aydın’a ilettik, Ahmet Bey GAP Başkanını aradı. GAP Başkanı Ahmet Beye Sincik’e bir ceviz projesi verdiğini söyledi, ceviz projesinin arıcılıkla ne alakası var. Beklentimiz bu projemizin kabul edilmesidir, eğer bu projemiz kabul edilmese 24 Haziranda arıcılarımız büyük bir tepki verecekler. 2017 yılı içerisinde GAP Bölge kalkınma idaresi Kahta, Çelikhan, Gölbaşı ve Tut ilçelerinin projelerini kabul etti, bizim projemiz reddedildi. 2018 yılı için sunduğumuz projemiz yine reddedildi. Arıcılığın olmadığı ilçelere verildi, bize yine verilmedi. İlçemizde bugüne kadar özellikle arıcıların yoğunlukla yaşadığı köylerde AK Parti’ye yüzde yüze varan oranlarda destek verildi. Ancak geçtiğimiz günlerde yaptığımız toplantıda üyelerimizin çok tepkili olduklarını gördüm, inşallah projemizin kabul edildiği müjdesi seçimden önce bize verilir” şeklinde konuştu.
“Çevre İllere Verilen Olanaklardan İlimiz Ve İlçemizde Faydalanmalı”
24 Haziran tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçiminin ülkemize hayırlı olması dileğinde bulunan Sahra Tekstil işletmesi sahibi işadamı İbrahim Genciz, “Bu seçim ülkemiz için çok önemli, ilk defa cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile parlamenter sisteme ayrı oy kullanılacak. Bilindiği üzere Sincik coğrafi şartları ağır olan bir ilçemiz, burada zor şartlar altında faaliyet gösteren 7 tekstil işletmemiz var, bu işletmelerde yaklaşık 800 kişi istihdam ediliyor. Biz burada hem nakliye açısından, hem yedek parça ve teknik servis açısından gerçekten zor şartlar altında istihdam sağlıyoruz. Bununla birlikte sigorta primleri belimizi bükmüş durumda, bugün güneydoğu’daki birçok il tamamen 6. Bölge teşvik imkanlarından faydalanırken Adıyaman’da sadece OSB’ler faydalanıyor. Kahta organize sanayide ki tekstil işletmecisi 75 TL sigorta pirimi verirken biz burada 660 TL sigorta pirimi veriyoruz. Biz bu sıkıntımızı her platformda dile getiriyoruz ama bugüne kadar henüz bir çözüm sağlanamadı. Yeni dönemde vekillerimizden beklentimiz bu haksızlığın giderilmesi, Adıyaman’ımızın tamamının 6. Bölge olanaklarından faydalanmasını sağlamasıdır. Bildiğiniz gibi ilçemiz sürekli göç veriyor, bu göçün önüne geçilebilmesi için sanayinin geliştirilmesi gerekiyor, buda teşvikte adaletin sağlanmasıyla ilçemizin 6. Bölge olanaklarından faydalanmasıyla mümkün olabilir. Sincik AK Parti hükümetlerine her zaman en üst seviyede destek vermiştir, bu desteğin karşılığı olarak ekstra bir şey istemiyoruz, sadece çevre illere verilen olanaklardan İlimiz ve ilçemizin de faydalandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kaymakam Doğru'dan İki Proje Müjdesi9 Temmuz 2019 Salı 11:52
 • Çapa Makinesi Can Aldı8 Temmuz 2019 Pazartesi 13:50
 • Vali Pekmez'den, Yaşar Ailesi'ne taziye Ziyareti8 Temmuz 2019 Pazartesi 13:44
 • Nemrut Yolu Tek Şerit5 Temmuz 2019 Cuma 11:50
 • Sincik'te Badem Hibe Projeleri anlatıldı5 Temmuz 2019 Cuma 11:46
 • Sincik'te Orman Yangını28 Haziran 2019 Cuma 16:25
 • Sincik'te Trafik Kazası: 4 Yaralı26 Haziran 2019 Çarşamba 12:47
 • Turanlı: Anız Yakmak Geleceğini Yok Etmektir27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:43
 • Tütün Cezası 2 Yıl Erteleniyor27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:26
 • Hedefimiz Badem İthalatına Son Vermek27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:25
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.