ŞAMPİYON SİNCİK ŞİMDİ DE BAŞBAKANINI BEKLER… / Köşe Yazısı - Ebuzer AYDIN

3.11.2015 21:22:06
Ebuzer AYDIN

Ebuzer AYDIN

Ak Parti iktidarı döneminde iki referandum ve üç seçimde Türkiye rekoru kırarak Ak Partiye en çok oy veren Sincik, 1 Kasım’da yeniden destan yazdı ve % 96 oy ile altıncı yıldızı yakasına taktı, altıncı kemeri de beline bağladı.

Siyasiler bu durumu iyi analiz etseler, Ak Parti için iyi bir örnek olur kanaatindeyim. Bu çalışma örneğini geliştirip Türkiye’nin her tarafına uygulayabilirler. Böylece Ak hareket gittikçe destek bulur ve yükselir. Ama siyasiler bu rekoru kendi şahsi ihtiraslarına kurban ederlerse, sadece egolarını tatmin etmede kullanırlarsa da, Sincik’e de, bu rekora da yazık ederler. Altı defa gelen şampiyonluk tesadüf olamaz. Bu vefalı halk hareketi yabana atılmamalı, fedakarlıkları hükümet tarafından karşılıksız bırakılmamalıdır.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde şampiyon olduklarında, Cumhurun başı Recep Tayyip Erdoğan buraya ziyaret sözü vererek, 7 Haziran seçimlerinden önce bu sözünü yerine getirmişti. Cumhurbaşkanımızın bu ziyareti Sincik ve Sincikliler için büyük bir şerefti. Bir dünya liderini buraya getirmek büyük bir onurdu. Kısa ve Sincik’e hiçbir katkı sağlamayan bu ziyaretten sonra bir yazı kaleme almış, halkın beklentilerini dile getirmiştim. Şimdi belkide son kez bu fırsatı değerlendirmek üzere Sayın Başbakanıma ulaşacağını umut ederek yeniden yazıyorum;

Sayın Başbakanım,
Çileli, vefakar, cefakar bu halkı mutlaka ziyaret edeceksiniz. Lütfen bu ziyaretinizde yasaklarla değil, halkı dinlemek üzere gelin. Zira Cumhurbaşkanımızın ziyareti esnasında pankartların açılmasına, taleplerin iletilmesine yasak konulmuştu. Sadece siyasi bir ziyaret olsun diye değil, bu yüce halkı mükafatlandırmak üzere yolunuzu dört gözle bekliyoruz.

Elleri nasırlı, üzerleri topraklı, elbiseleri yamalı, ama kalpleri tertemiz iman dolu, vefanın merkezi, kanaat diyarı Sincik, bugün yapılacak yatırımların en iyisini ne kadar hakkettiğini bir kez daha ispatladı. Halkın görevi, kendisine hizmet edecek partiye oy vermek, seçilenlerin görevi de kendisine bu denli güven duyan halkına hizmet etmek, güvenini boşuna çıkarmamaktır.

Sincik nasıl altı kez Türkiye şampiyonu oldu?
Seçim öncesinde halkın birbirlerine olan bağlarını görüp, birde seçim günü köy ve mahallelerini gezerseniz her şeyi net olarak görebilirsiniz. Yoksa bu destan ne anlatılabilir, ne de yazılabilir. Herşeyden önce bu halk, bugüne kadar fakirliğin zirvesini yaşamış, bütün dünya sıkıntılarına göğüs germiş, her türlü çileyi çekmiştir. Hiçbir zaman yılmamış, umutsuzluğa kapılmamış ve karamsar olmamıştır. Hiçbir zaman yanlışa tevessül etmemiş, yanlış yapanı aralarında barındırmamıştır. Yıllar önce katırlara yükledikleri tıskayı satıp evlerine buğday alırken, bugün dünyaya çiğköfteyi onlar pazarlıyor. Dün bir köyü, Türkiye’nin en fakir köyü iken bugün Dünyanın en zengin köyü haline gelmişse, sebebi çalışkan ve dürüst olmalarıdır. Nimete şükreden bir halk olduğu için, idarecilerine teşekkürü de sandıkta ediyorlar. Nankörlük kitaplarında asla yazılı değildir. Hele birde sandık günü gidin görün, dünyanın neresinde böyle bir sandığa sahip çıkma vardır!?... Her fert birer gönüllü olarak sandığı bekler. Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar herkes gelip oyunu kullanır. Yataktaki hastayı, yaşlıyı ve ulaşım sorunu olanı alıp sandığa getirirler. Seçim günü onlar için arefe, akşamı ise bayramdır. Keyfini de, seslerini tüm ülkeye duyurarak, şampiyon olarak çıkarırlar.

Ama ne olursa olsun, fakir her zaman fakir muamelesi görür. Bu onlar için şereftir lakin bir gazeteci olarak ben soruyorum; Bu rekorlar Karadeniz’den yada Ege’den (olmazda), İç Anadolu’dan gelse, siyasetçiler sokaklarını altınla döşetmezler miydi!?... Tüneller yaparak dağlarını delip duble yollar götürmezler miydi!?. Ama buranın dramı aynı dram, sorunu aynı sorun olarak devam etmektedir. Zira Cumhuriyetin ilk dönemlerinde kazma kürek ile açılan Sincik Malatya yolu, son on yılda, özel idare tarafından bir yarım gidiş ve birde yarım geliş olarak yapılmış, her tarafı delik deşik olup köstebek tarlasına dönmüş bir vaziyettedir. Bununla birlikte yapılan tek iyi şey, yolun bu yıl Karayollarına devredilmiş olmasıdır. Bundan sonra da, belki çetin kış şartlarında dozerin bıçağını yola vururlar da, günlerce kapalı kalmaz!.

Sayın Başbakanım bu halka kulak vermeli, sesini duymalıdır. Zaten “SES” oy demektir. Yani kendisine verilen bu oyların gereğini yapmalıdır. Bunun için;
Son zamanlarda Adıyaman’a tanınan siyasi nüfuz devam etmeli, Ahmet AYDIN gibi siyasetçilerin önü daha da açılmalı, Adıyaman’a aktif siyasetçiler kazandırılmalı, bölgenin siyasi etkinliği arttırılmalıdır. Sincik’in en önemli sorunu Sincik Malatya yoludur. Ak Parti iktidarı hiç vakit kaybetmeden Malatya Sincik yolunu duble yapmalıdır. Memuru, köylüsü günlük gidip gelebilmelidir. Buranın alışverişinin yüzde doksanı Malatya iledir. Yol güzergahında iki yüzün üzerinde köy ve mezra vardır. Malatya da Ak Partiye hep ilk beşte destek veren bir ildir. Bu yol yapılarak hem Malatya, hemde Sincik mükafatlandırılmalıdır. Üstelik Kahta Siverek arasına yapılan Türkiye’nin en büyük üçüncü asma köprüsü olan Nissibi Köprüsünü yapıp sadece Kahta üzerinden Siverek ve Diyarbakır’a yol vermek rantabıl değildir. Malatya Sincik yolu ile bu köprüye bağlantı verilmelidir. Buraya öyle bir yol yapılmalı ki, Adıyaman, Şanlıurfa, Siverek ve Diyarbakır’a gitmek isteyenler bu yolu tercih edip, bir piknik havasında, oksijen cennetinden, mis kokulu dağların arasından, Nemrut dağının eteğinden seyahat etmeliler. Toplamı 65 km olan bu yol duble yapıldığı taktirde 50 km’nin altına düşecektir. Nissibi köprüsüne bağlandığı yere kadar 60 km. civarında olacaktır. Doğa şartları zor olmayan, tünel istemeyen tertemiz bir güzergahtır burası.

“İnsanlara teşekkür etmeyen Allah’a teşekkür etmez” Hadisi Şerif gereği, bu halka böyle teşekkür edilmeli, devletin varlığı ve şefkat eli hissettirilmelidir. Umarım bu durum, tüm Türkiye’yi etkileyecek ve birçok yeri harekete geçirip, belkide yarışa sokacaktır. Ne olursa olsun hiçbir şey karşılıksız bırakılmamalı, hele de iyiliğe misli misliyle mukabele edilmelidir.

Teşekkürler Sincik… Yüz akımızsın Sincik… Sevdamızın bayrağını en yukarıya sen taşıdın. Minnettarız sana Sincik…
Fi Emanillah…
Ebuzer AYDIN /ebuzeraydin@hotmail.com
“Ey Kalemim! Bir Gün Doğru Bildiklerini Yazmazsan, Kolumla Beraber Kırar Atarım Seni”

 

Bu yazı toplam 8261 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.