3.1.2019 16:17:10

Tarihte bir çok lider topluma yön vermiş ve hayatıyla bedel ödemiştir. Tarih bu liderlerin hikayeleriyle doludur. Bunlardan biride Libya'da işgalci İtalyan güçleri karşısında sergilediği direnişle dünya çapında bir sembole dönüşen ve "Çöl Aslanı" olarak anılan “Ömer Muhtar “dır. Ömer Muhtarın idam edilişinin üzerinden tam 87 yıl geçti. Batılı devletlerinin sömürge kurma yarışında çok geç kalan İtalya uzun zamandır Libya topraklarına göz dikmiş, fakat Abdülhamit'in dirayetli idaresi sayesinde buna fırsat bulamamıştı. İtalyanlar, Abdülhamid’in tahttan düşürülmesinden sonra bu fırsatı bulabilmişti. Ömer Muhtar İtalyalıların niçin teslim olmadınız sorusuna “Biz teslim olamayız. Ya kazanırız ya ölürüz. Bizden sonraki nesillerle de savaşacaksınız. Bana gelince ben cellatlarımdan daha çok yaşayacağım” diye cevap veriyor.
Sömürge kurmakta geciken İşgalci İtalyanların yaptığı zulümleri lanetle, Direnişin sembolü Ömer Muhtarı ve arkadaşlarını rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.
İlk satırlarımızda” Hikâyesi olmayanlar tarih yazamazlar “demiştik. Hikayesi olanlardan bir diğerleri de 27 Mayıs Darbesinin Mağduru Merhum Başbakan Adnan Menderes, Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu ve dava arkadaşları idi. Tek parti döneminde baskı, Zülüm ve haksızlıkların had safhaya çıkmasının ardından “Demokrat Partinin iktidara yürümesi yine darbecileri rahatsız etmişti. Her on yılda bir darbe yaşayan ülkemiz yine makûs kaderini yaşıyordu. Demokrasi tarihine kara bir leke daha düşüyordu. Bu ülkenin en utanç verici yıl dönümlerinden birini daha yaşıyoruz. Yalan, İftira ,hain ve kirli darbe şebekesi ihanet planlarını devreye koyarak Başvekil ve dava arkadaşlarını yargılamadan idam sehpasına götürüyorlardı. 17 Eylül 1961 tarihinde idam sehpasına götürülen Vatan sevdalılarının idam edilmelerinin üzerinden tam 57 yıl geçti. Ülkeye kara bir leke yaşatan darbecileri lanetle hatırlıyoruz. Tarihin çöp sepetinde yerini alan darbecilerin aksine, milletin gönlünde, “Milletin Adamları” olarak yer edinen “Yeter Söz Milletindir” diyen Merhum Adnan Menderesi ve dava arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.
Her on yılda bir darbe alışkanlığı olan bu ülke e-Muhtıralar, 28 Şubat post modern darbeler, Gezi olaylarını,17-25 Aralık olaylarını ve son olarak da 15 Temmuz fetö darbesini yaşadı. Bütün bu darbe girişimlerinin temelinde ise Halk kahramanlarının, ,Milletin içinden büyüyenlerin yönetime gelmesi, İktidara yürümeleri idi. Son olarak 24 Haziranda yapılan seçimlerle Parlamenter sistemin yerini Başkanlık Sistemi alınca, Kendisini bu ülkenin sahibi olarak gören bir avuç azınlık elindeki gücü kaybedince adeta çılgına döndüler. Her türlü kirli planları ve ayak oyunlarını devreye koymaktan asla çekinmediler ve çekinmeyeceklerdir. Darbelerin çeşidi değişirken son olarak da Amerika Başkanının, yerli ve yabancı işbirlikçilerin ve postal yalayacılarının, Ülkemize uyguladıkları “Ekonomik Darbe” dir. Bu kavramın yeni olduğunun farkındayız. Daha önceki darbelerden Ülkemizi yönetenlerinin ve Milletin feraseti sayesinde fazla yara almadan çıkmayı başardık. Kısaca “Milletin Fendi darbecileri yendi “diyebiliriz. İnşallah bu ekonomik darbeyi de yine Milletimizin 15 Temmuzda yakaladığı birlik ve beraberlik ruhu ve ferasetiyle bertaraf etmeyi başarırız. Hz.
Peygamberin “Müminin ferasetinden sakının!. Çünkü o Allah'ın nuruyla bakar” yine "Müslüman, bir delikten İki defa ısırılmaz." buyurarak uyanık, İhtiyatlı olan müminlere lâyık olan hâl ve hareketin nasıl olması gerektiğini göstermektedir.
Ekonomik darbenin yanında Millete ve ülkeye rağmen cebini doldurmanın peşine düşen maymun iştahlılar ise bu işi fırsata dönüştürmenin hesabını yapmaktadırlar. Başta hükümet yetkililerin bu işi başkasına havale etmeden sıkı bir takip ve denetimle fırsatçılık yapanlara göz açtırmamaları gerekmektedir. Manipüle peşinde olan Siyaset ve medya temsilcileri başta olmak üzere para babalarını, baronlarından hukuk sınırları içerisinde hesabını sormalı gerekli caydırıcı cezaları vermelidir. Millet olarak da aynı şekilde fırsatçılık ve karaborsacılık peşinde olanlara asla prim verilmemeliyiz. Asla karamsar olmamalıyız. Ümidimizi asla kaybetmemeliyiz. Allah’ın Rahmetinden Ümidinizi kesmeyiniz. Ve Yine “ Her Zorlukla Beraber Bir Kolaylık Vardır “ve Ey Kâfirler Mutlaka yenileceksiniz “deyin.
Darbelerin gölgesinde, Çiçeği burnunda yeni Bakanımızla Eğitim –Öğretime başlamanın ve yeni bir başlangıç yapmanın heyecanını yaşıyoruz, Bakanımızın 15 Ekim tarihini gösterdiği yeni bakış açısıyla ,Yeni bir aşk ve heyecanla yeni ufuklara yelken açarak 2018-2019 Eğitim –Öğretim yılının Başta insanlığa ,Milletimize , 18 Milyonu aşkın Öğrencimize , Velilerimize ve Bir Milyon Öğretmenimize hayırlı olsun …
Hicri yılbaşının ve Muharrem ayının hayırlı olmasını diliyorum. Zalim Kral karşısında boyun eğmeyerek ,Hakkı haykıran Kerbela Şehitlerinin Seyyidi Hz .Hüseyin’e , Kim var diye sorulduğunda “Sağına ve Soluna bakmadan “Ben Varım “diyebilenlere ….Selam olsun
 

Bu yazı toplam defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.