Halk DOĞALGAZ İstiyor

19.12.2017 10:31:39
Halk DOĞALGAZ İstiyor
Bölgemizin en soğuk ilçelerinden biri olan Sincik ilçesi kış aylarında adeta Sibirya soğuklarını yaşıyor,Sincik Halkı ilçemize doğalgaz getirilmesini istiyor.

Bölgemizin en soğuk ilçelerinden biri olan Sincik ilçesi kış aylarında adeta Sibirya soğuklarını yaşıyor,Sincik Halkı ilçemize doğalgaz getirilmesini istiyor.
Coğrafi konumu nedeniyle yaz aylarında yayla havası olan Sincik’te, kış aylarında kömür sobaları ve kalorifer kazanlarından çıkan dumanlardan dolayı hava kirliliği yaşanıyor. Sincik’te görev yapan bazı kamu çalışanları iklim şartları daha iyi olan doğalgazla ısınmanın mümkün olduğu Kahta ilçesinde ikamet ederek ilçeye gidiş geliş yapmak zorunda kalıyor.
Kış aylarında ilçe merkezinde kar kalınlığının bazen 2 metreyi aştığını belirten vatandaşlar, mecbur olmadıkça dışarı çıkmadıklarını belirterek, odun ve kömürle ısınamadıklarını söylüyor. İlçede Kışın 6 ay sürdüğünü, hava sıcaklığının bazen eksi 15 dereceye kadar düştüğünübelirten vatandaşlar bu durumun hayatı olumsuz etkilediğini ifade ederek ilçelerine doğalgaz getirilmesini istiyor.
Sincik eşrafından Ramazan Keskin, “İlçemiz coğrafi yapısı nedeniyle dağlık bir bölgede yer alıyor, dolayısıyla kışları çok çetin ve soğuk geçiyor. Biz kendi evimizde kalorifer kullanıyoruz ancak doğalgazlı evler kadar iyi ısınamıyoruz ve yakıt giderimiz doğalgazlı evlerin nerdeyse iki katı. Tek katlı evlerde ise kömür sobaları kullanılıyor, vatandaş hem iyi ısınamıyor hem de doğalgaz kullananlara göre çok daha fazla para ödüyor. Sincik halkı her zaman AK Parti’nin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olmuştur. İlimiz milletvekillerinden kendilerine verdiğimiz bu desteği karşılıksız bırakmamalarını, ilçemize doğalgaz getirmelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Esnaf Hacı Yolcu ise, “Bildiğiniz gibi Sincik çok soğuk bir ilçe. Kışın ısınmak çok zor ve maliyetli. Kömür sobalarından ve kaloriferlerden çıkan dumanlar ilçemizde hava kirliliğine neden oluyor. Vatandaş ısınmak için hem daha fazla para ödemek zorunda kalıyor, hem de iyi ısınamıyor. İlçemizde görev yapan kamu çalışanlarının bir çoğu ilçemizde yaşam şartları zor olduğu için il merkezi ve Kahta ilçesinde ikamet ederek gidiş geliş yapıyor. Bu durum ilçe esnafını olumsuz etkiliyor. Yerel yöneticilerimizden ve İlimiz milletvekillerinden ilçemize doğalgaz getirilmelerini bekliyoruz” dedi.
İlçemizin coğrafi konumu itibariyle bölgemizin en soğuk ilçelerinden biri olduğunu belirten Sincik Gönüllüleri Derneği Sincik Şubesi Başkanı Ziya Azgın, “Kış aylarında ilçe merkezinde bile bazen kar kalınlığı iki metreyi aştığı oluyor. Hava sıcaklığı eksi 15 derecelere kadar düşüyor. Eskiden vatandaşlar odun sobalarıyla ısınmaya çalışıyorlardı ancak devir değişti. Ülkemizin en ücra köşesine bile doğalgaz götürülmeye başlandı, neden ilçemize getirilmesin. Hem ilçe halkının hem de hali hazırda ilçemizde faaliyet gösteren tekstil işletmeleri de doğalgazın gelmesiyle giderleri azalacaktır. İlçemizde görev yapan kamu çalışanlarının çoğu ısınma sorunu nedeniyle Kahta ilçesinde ikamet ederek ilçemizin dar ve virajlı yollarında her gün gidiş geliş yapmak zorunda kalıyor. Ayrıca ilçemize doğalgaz verilmesi durumunda sadece ilçe merkezi değil, Kahta ile Sincik arasında yer alan köylerimizde yararlana bilir” şeklinde konuştu.
Memur-Sen Sincik İlçe temsilcisi Abuzer Karakuş ise, Sincik ilçesiiklimşartları itibari ile soğuk bir iklime sahip. Kış mevsimi uzun ve sert geçer. İlçemiz merkezindekiralık kaloriferli ev bulmak zor. Hala birçok ev soba ile ısıtılmaktadır. Bu nedenle bir çok üyemiz iklim şartları daha iyi olan doğalgazla ısınmanın mümkün olduğuKahtailçesinde ikamet etmekte ve gidiş geliş yapmaktadır. İlçenin sosyal ve ekonomik olarak gelişmesiiçinburada yaşama şartlarınındıiyileştirilmesi gerekmektedir. İlçemize doğalgaz verilmesi halinde hem ikamet eden kamu çalışanı sayısı artacak hem de başta okullar olmak üzere kamu Kurumlarının ısıtılması daha kolay ve konforlu olacaktır. Ayrıca ilçemizin lokomotifi olan tekstil sektörünün de giderleri azalacaktır. Söz konusu nedenlersen dolayıilçemize doğalgaz verilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Turanlı Yeniden İl Delegesi Seçildi19 Mart 2019 Salı 10:13
 • 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlandı19 Mart 2019 Salı 10:06
 • Öğrencilere Hoşaf ve Buğday Çorbası19 Mart 2019 Salı 10:03
 • Araçlar Tipide Mahsur Kaldı19 Mart 2019 Salı 09:57
 • Uzman Çavuş ve ailesi toprağa verildi18 Mart 2019 Pazartesi 11:54
 • Heyelan İş Makinelerini Yuttu 11 Mart 2019 Pazartesi 11:16
 • Gönül Belediyeciliği İle Hizmete Talibim5 Mart 2019 Salı 11:04
 • Altıntel, Yeniden Başkan Seçildi25 Şubat 2019 Pazartesi 10:17
 • Recep İçme Suyu Hattı Yenileniyor20 Şubat 2019 Çarşamba 09:06
 • Sincik'te "Yaya Öncelikli Trafik" Etkinliği7 Şubat 2019 Perşembe 15:39
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.