3.1.2019 16:17:10

Yeryüzünün halifesi,seçkin ve seçilmiş varlıkları…
Düşünebilen,konuşabilen,dik yürüyebilen,akledebilen,zikredebilen, velhasıl her yönüyle en güzel şekilde yaratılan varlık.
Yukarıdaki cümlelerde İnsanoğlundan bahsettiğimiz malumunuzdur. Batı , insanı bir türlü hayvan statüsünden indirmez, dik yürüyen hayvan, konuşabilen hayvan, çalışabilen hayvan, akledebilen hayvan ve hayvan olmayan tek hayvan şeklinde sınıflandırır. Bizim bakış açımızda ise en güzel şekilde ve halife olarak seçilmiştir.Hz. Âdem’in yaratılış sürecinde “Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti. Bizim anlayışımıza göre Halife olarak seçilen bir insanın başıboş bırakılması da düşünülemezdi ve bir gayesinin olması gerekiyordu. Bu durumu da Allah Kıyame suresi 36.ayetinde ise ““İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanıyor?” diyerek bizim kendi başımıza bırakılmadığını ifade ediyor. Başı boş olmayan insanın mutlaka bir gaye için yaratıldığı da aşikâr olur. Yaratılan her varlık yaratılış gayesi ve sünnetullahın gereği olarak görevini icra etmektedir. Bütün hayvanlar, nebatat, dağ ,taş deniz, ve akla gelen her türlü varlık yaratılış gayesini gerçekleştirmektedir .Oysa insan Meleklerin ifade ettiği gibi yeryüzünde fitne fesat çıkarıp kan dökmeye devam etmektedir. Ancak Rabbimizin sizin bilmediklerinizi ben bilirim ifadesiyle Ümit Var oluyoruz. İmtihan dünyası olarak geldiğimiz geçici dünyanın zevk ve eğlencesine dalmadan yaratılış gayemiz olan kul olabilme arzusu taşıyan iman edip, salih amel işleyen birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenlerin kurtuluşa ereceğini biliyoruz. Saymakla bitiremeyeceğimiz nimetlerin karşılığında hesaba çekileceğini de biliyoruz. Öyleyse bize biraz iş düşüyor demektir. Vahiy ve aklın ışığında maddi ve manevi varlık olarak anlam bulan insana sorumluluk yüklenmiştir. Bu sorumluluk bazen bir baba, bazen bir eş, bazen komşu bazen arkadaş, bazen amir, bazen memur, bazen de vatandaş bağlamında olabilir. Bu listeyi uzatmak mümkündür ancak ne olursa olsun yapmış olduğumuz işin hakkını verme gayretinde olmalıyız. En başta Allah’a karşı olan sorumluluğumuzun bilincinde olmalıyız. Bunun yanında saydığımız her konuda sorumluluklarımızın olduğunu bilmeliyiz. Toplumda yanlış bir algı belki de bir mantık olduğu gerçeğiyle suya sabuna dokunmadan beni ilgilendirmez, yada her koyun kendi bacağında asılır,bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışıyla kendi köşesine çekilmiş bir bakış açısı sakat ve yanlış bir bakış açısıdır. Nasıl ki vücudun bir azasında bir ağrı bir sızı olduğunda bütün vücut bu ağrıyı hissediyorsa ailedeki her yanlış bizi ilgilendirmeli, çevremizde,ülkemizde ve dünya da her olup biten bizi ilgilendirmeli yapmamız gerekenler olmalı diye düşünüyorum.
Vatandaş olarak olaylara duyarlı olmalıyız. Yanı başımızda çıkan yürek yangınlarına merhem olmalıyız. Mazlumun dini ve kimliğini sormadan akankan ve göz yaşlarını silmeye, yaralarını dindirmeye koşmalı, Feryatlarını duymalı,onlara umut olmalı, Ensar olmalı, gönlümüzü, soframızı ve evimizi açmalıyız. Evet, nasıl ki çocuklarımıza karşı,eşimize karşı, akrabalarımıza karşı görev ve sorumluluklarımız varsa mazlum ve mağdura karşı da görevlerimiz ve sorumluluklarımız vardır. Müslümanların kardeş olduğu gerçeğini unutmadan iyiliği emreden, kötülüğünehyeden, gördüğü,duyduğu haksızlık karşısında susmayan,eliyle ,diliyle düzeltmeye çalışan, birbirine hakkı ve sabrı tavsiye eden insanlardan olma ümidiyle selam ve dua ile…
 

Bu yazı toplam defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.