HÜSEYİN AKTAŞ (HISĞEC)

5.1.2018 14:02:24
HÜSEYİN AKTAŞ (HISĞEC)
Zekası, olayları çözme yeteneği, uzlaştırıcı özelliği ile Hısğec, kısa zamanda bölgenin en saygın, sözü dinlenen, kendisine ihtiyaç duyulan kişisi haline getirdi.

Resmi nüfus kayıtlarında 1914 doğumludur. Ancak 1904 doğumlu olduğu söylenirdi. Hısğec, Adıyaman ili Sincik ilçesi Yusufan köyünde doğdu. Yusufhan Köyünün ismi daha sonra Dol Köyü olarak değişti. Halen Mahmutoğlu Mahallesi olarak Sincik Belediyesine bağlıdır. Zamanın şartları nedeni ile okuma imkanı olmamış, bir süre Semsür'de (Adıyaman o zamanlar Semsür adıyla Malatya'nın ilçesi) medrese eğitimi görmüştür. Dört yıl süreyle askerlik yapmış, askerliği sırasında Dersim ayaklanmasının bastırılmasına katılmıştır.
Yaşanan sorunların yerelde, cemaat adı altında kanaat önderi , saygın kişilerin katıldığı toplantılarda çözüldüğü o dönemlerde, zekası, olayları çözme yeteneği, uzlaştırıcı özelliği ile Hısğec, kısa zamanda bölgenin en saygın, sözü dinlenen, kendisine ihtiyaç duyulan kişisi haline getirdi. Olaylara mizahi yaklaşımı, her olayı uygun bir öykü, hikaye ile anlatması, Onu zaman içerisinde Adıyaman yöresinde tanınır hale getirmiştir.
Evlenmenin zor ve külfetli olduğu, sevenlerin çareyi kaçmakta bulduğu bu dönemde gençlerin can simidi idi. Bölgede kız kaçıran gençlerin sığındığı güvenli bir limandı. Gençler bilirdi Hısğec'e sığınırlarsa onların sorununu çözerdi.
Ayrıca misafirperverliği hala dilden dile dolaşır. Sofrasına yalnız oturduğu çok azdı. Küçük bir çocuk ile de sohbet ederdi, yaşlı ile de. Onun gönlünde herkese yer vardı. Hısğec'ı anlatmak için belki söylediği nükteli sözler, olaylar karşısında uyguladığı zeki taktiklerle mümkün.
Sincik'te belli başlı , bilinen bir ailenin kızı sevdiği bir gençle kaçar. Olay bir türlü çözülemez. Ağalar, beyler araya girer. Nüfuzlu kişiler araya girer ama kızın babası bir türlü razı edilemez. Olay o kadar büyür ki aşiretler arasında iş husumete varır. Artık ortalıkta, yol başlarında insanlar elinde silahla gezmeye, beklemeye başlar. Bu sıralarda kızın kaçırıldığı köyden bir vatandaş Hısğec'e gelir. Derki :"köyde birbirimizi öldürecek noktaya geldik. Kız kaçırma olayı bir türlü çözülemedi. Sizde gelseniz. Belki çözersiniz, der. Hısğec sorar: "kimler çözmeye geldi de çözemedi? Köylü bütün ekabir takımını sayar. Hısğec:" tamam yarın gelirim" der. Sabah kalkar katırına biner, yanına bir kadın alır, yola koyulur. Kızı kaçan eve yaklaştığında katırından iner beraberinde götürdüğü bayanı, bütün direnmesine rağmen katıra bindirir, katırın yolarından tutarak eve yaklaşır. Kendisi yaşlı, kilolu biridir. Ev sahipleri Hısğeci görünce hayret ederler. Derler ki bu ne haldir Hısğeco, sen bu yaşın ve başınla niye yayasın. Üstelik katırına bir bayan bindirmiş nereye gidiyorsun? derler. Hısğec istediği ortamı bulmuştur. Derki: "duydum ki sizin buralarda erkek kısmının sözü para etmiyor. Bende dedim ki bu bacımı alıp gideyim belki sözü ve hatırı para eder de aranızdaki bu husumeti bitirirsiniz" der. Kızın babası bir anda adeta yıkılır bu davranış karşısında. Hısğec'e derki: "kızda senin erkekte. Sen ne dersen odur" der ve olay o gün orada çözülür.
Hısğec'ın kıvrak zekası, inanılmaz hafızası her zaman yöre insanına şunu söyletirdi: "Keşke zamanında okuma imkanı olsaydı, okusaydı" dedirttirdi. Adıyaman'dan, Kahta'dan, Malatya'dan sohbetini dinlemek üzere misafirleri gelirdi. O yörenin tutunacak en sağlam dalıydı.
Soğuk bir kış günü, dışarısı fırtınalı, tipi var. Adeta komşu komşuya gidemiyor. Hısğec sobanın başında oturuyor pencereden dışarıyı izliyor. O sırada yabancı birinin geldiğini görür. Kalkar odasının kapısını açar. Adamı içeri alır. Adam yarı donmuş halde o kadar üşümüş ki konuşacak hali yok. Sobanın başına oturtur. Sobaya yeni odun atar. Misafir; sakallı, yaşı seksen civarında öksürüyor. Nefes almakta güçlük çekiyor. Hısğec adamı tanımıyor. Akşam beraber yemek yedikten sonra sorar: "Hemşerim sen kimsin, nerden geliyorsun? Bu fırtınada ne işin var bu dağın başında?" diye sorar. Yaşlı misafir Kahta'nın köyünden geldiğini söyler. Derki: " geçen ay eşim vefat etti. Yalnız kaldım. Etrafa sordum . Kime gittiysem Hısğec'e git o seni evlendirir. Sana bir çare bulur dediler bende size geldim."der. Hısğec bozuntuya vermeden gülümseyerek senin işin kolay der. İhtiyar bir kaç sefer nasıl diye sorsa da sabah olsun seni evlendireceğim, der. İhtiyar misafirin bir anda gözleri parlamaya başlar. Heyecanlanır, adeta gece boyunca uyku tutmaz. Sabah erken kalkarlar. Namazı kıldıktan sonra ihtiyar tekrar sorar:"Hısğec der ki hele kahvaltı yapalım gerisi kolay"der. Kahvaltı yapılır. Bu arada Hısğec'ın hanımı yaşlı, hasta yarı yatalak durumda akşamdan beri sobanın yanında yatmaktadır. Hısğec hanımının yatağını eliyle gösterir der ki:" Hemşerim şu sobanın başında akşamdan beri hareketsiz yatan benim eşimdir. Hastadır. Eğer iyileşirse, hamile kalırsa , doğan çocukta kız olursa yetişkin yaşa geldiğinde sana eş olarak veririm" der. Yaşlı misafir neye uğradığını şaşırır, baltayı taşa vurduğunu anlar. Aniden ayağa kalkarak: "Bana müsaade hava kötü gitmem lazım" der. Hısğec peşinden bağırır:" gittiğinde seni bana gönderenlere selamımı söylemeyi unutma" der.
Hısğec, bu yörede eşi benzeri olmayan, yeri doldurulamayacak kadar akil, ve sözünün üstüne söz söylenmeyecek bir kanaat önderiydi. İzol Aşiretinin sembol isimlerindendi. Toplum mühendisi idi. Hısğec 1993 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Yazan Abuzer Karakuş
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kar Yağışı Etkisini Sürdürüyor15 Ocak 2019 Salı 11:57
 • Mehmet Korkut'a Büyük Destek 14 Ocak 2019 Pazartesi 12:42
 • KAHTA GAZETECİLER VE YAZARLAR CEMİYETİ KURULDU14 Ocak 2019 Pazartesi 12:16
 • Karla mücadele devam ediyor14 Ocak 2019 Pazartesi 12:11
 • Heyelan Otomobili Yuttu7 Ocak 2019 Pazartesi 11:55
 • Kahta-Sincik Yolu Çöktü 7 Ocak 2019 Pazartesi 11:52
 • Sincik-Malatya Karayolunda Heyelan7 Ocak 2019 Pazartesi 11:50
 • Yollar Buz Pistine Döndü7 Ocak 2019 Pazartesi 11:37
 • TÜGVA’dan Sabah Namazı Buluşması4 Ocak 2019 Cuma 11:16
 • Kar Yağışı Hayatı Olumsuz Etkiliyor4 Ocak 2019 Cuma 11:06
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.