Dört Yılda 38 Milyon Yatırım

3.1.2018 12:19:58
Dört Yılda 38 Milyon Yatırım
Sincik Belediye Başkanı Mehmet Korkut, 30 Mart yerel seçimleriöncesi vatandaşlara vadettiği projeleri bir, bir gerçekleştirdiğini söyledi.

Göreve geldiği günden buyana ilçe merkezine yaklaşık 38 milyon liralık yatırım yapıldığını ifade eden Başkan Korkut, İlçemizi temiz içilebilir suya kavuşturduklarını belirterek, 75 km yol genişletmesi, 17,5 km sathi asfalt kaplama, 130 bin metrekare kilit parke taşı döşediklerini belirti.
İlçemizi modern bir görünüme kavuşturmak için ilçe girişine Karayolları aracılığı ile bölünmüş yol ve kavşak çalışması yapıldığını belirten Korkut, “Cendere köprüsü ile Kahta arasında yeni bir yol projesi yapıldı,en kısa zamanda yeni bir yol yapılarak vatandaşın hizmetine sunulacaktır” dedi.
İlçemizi Temiz İçilebilir Suya Kavuşturduk
30 Mart 2014’te göreve geldiğimizde ilçemizin temel sorunlarını belirten Korkut,“O sorunları gidermek için büyük bir gayret sarf ettik. İlçemizin en büyük sorunu içme suyu problemiydi. Göreve başladığımızda içme suyu projesi devam ediyordu ancak ihaleyle ilgili bazı sıkıntılar mevcuttu ve mevcut firmayla sözleşme feshedilmişti işte durmuştu. Onun için tekrar bir çalışma yaptık, yeni bir yaklaşık maliyet çıktı, tekrardan ihale süreci başlatıldı. 5,5 milyon liralık bir yaklaşık maliyet belirlendi yeniden, bunun 2,5 milyon lirasını iller bankası hibe etti, 3 milyon lirasını Maliye BakanlığındanÖzel İdare kanalıyla kullandık ve suyumuzu akıttık Allah’ın izniyle, bir senedir de ilçe merkezinde sorunsuz bir şekilde temiz içilebilir su kullanılmaktadır. İlçemizin en büyük problemi buydu, bunu Allah nasip etti ilçemizi temiz içilebilir suya kavuşturduk. Mahallelerimizde 8 km içme suyu şebekesi döşedik. Yaklaşık 6 km kanalizasyon şebekesi döşedik.İlçe merkezinde açıkta akan kanalizasyonu 2 km boru döşeyerek boğaza kadar götürdük. Çevre bakanlığı nezdinde çalışmalarımız devam ediyor, inşallah bu yıl içerisinde kanalı biraz daha ileriye taşıyıp bir arıtma tesisi yapmayı planlıyoruz” dedi.
75 Km Yol Genişletmesi, 17,5 Km Sathi Asfalt Yaptık
İlçemizdeki mahallelerin dağlık ve dağınık bir yapıya sahip olduğunu belirten Korkut, “Mahallelerimizin ciddi anlamda yol problemleri bulunmaktaydı. Biz göreve gelmeden de bunu vadetmiştik, yolları yapacağımızın sözünü vermiştik vatandaşımıza. Bu kapsamda toplamda 75 km yol genişletmesi yaptık, bu 75 km’nin 26 km’siZeynelaslan mahallemizde yaptık.Onur mahallesinde 6 kmyol genişletme yaparak parke taşı döşedik, Karaman mahallesinde 5 km yol genişletmesi yaparak asfalt ve parke taşı döşedik, Cumhuriyet mahallesinde 9 kmyol genişletmesi yaparak 5,5 km’sini asfaltladık,Ayengin mahallesinde 7 kmyol genişletmesi yaparak 1,5 km’sini asfaltladık,Fatih mahallesinde 14 kmyol genişletmesi yaparak 7,5 km’sini asfaltladık, Mahmutoğlu mahallesinde 8 km yol genişletmesi yaparak 1,5 km’sini asfaltladık. Toplamda 75 km yol genişletmesi yaparak büzleri ile köprüleri ile destekledik, bir kısmının alt temelini serip sıkıştırdık, 17,5 km’sini asfaltını yaptık. Geriye kalan kısmında da yaklaşık 130 bin metrekare alana 17 km kilit parke taşı döşedik. Tabi bu bizim gibi küçük belediyeler için çok önemli bir iştir, küçük belediyelerin kendi imkanları ile 75 km yol genişletmesi yaparak asfaltlaması çok zordur. Bunu bir kısmını özel idare marifeti ile yaptık, bir kısmını kültür bakanlığının desteği ile yaptık, bir kısmını da kendi imkanlarımız ile gerçekleştirdik”
Araç Filomuzu Güçlendirdik
Başkan Korkut, “Belediyemizin araç parkını genişletirdik, bir adet vidanjör, bir adet büyük yükleyici loder, bir adet kazıcı yükleyici kepçe, bir adet damperli kamyon, bir adette binek arak olmak üzere toplamda 1,5 milyon değerinde olmak üzere araç filomuzu güçlendirdik. Eski araçlarımızın tamirini yaptık, bir kısmını Malatya belediyesi bize yardımcı oldu, bir kısmını da kendi imkanlarımız ile gerçekleştirdik” ifade etti.
Gençlerimize Burs İmkanı Sağladık
Halkın sorunları ile yakinen ilgilendiğini belirten Korkut, “İlçemizin çeşitli sorunları ile yakından ilgilendik, gençlerimizin sorunları ile ilgilendik, Üniversite okuyan gençlerimizle ilgili işadamlarımız vasıtasıyla burs çalışmalarımız oldu. Maddi durumunun iyi olmadığını tespit ettiğimiz gençlerimize aracı olarak işadamlarımızdan burs sağlayarak destek olduk. Belediyemiz vatandaşlarımızın her türlü sorunları ile yakinen ilgilendi, sosyal belediyecilik anlayışı ile vatandaşlarımızın her sorunu ile ilgilendik”
İlçe Merkezine İki Park Kazandırdık
Sosyal belediyecilik anlayışı ile vatandaşa hizmet ettiğini belirten Korkut,“İlçemiz merkezinde iki park yaptık. Bu parklarımızdan bir tanesi Şehit Üsteğmen Orhan Ünsal parkı, bu parkımızı bir kısmını kendi bütçemizden, bir kısmında Kültür Bakanlı desteği ile yaptık. Sodes projesi kapsamında belediyemize bir park daha kazandırdık, şuanda ilçemiz merkezinde toplamda 3 bin metrekare park olarak kullanılan alan söz konusu. Ayrıca ilçe merkezinde bir mesire alanı yapılması için Kaymakamlığımızla birlikte Orman ve Su İşleri Bakanlığımıza sunduğumuz proje onaylandı, parası hazır, inşallah en kısa zamanda ihalesine çıkılacak. Bunun yanında belediyemize gelerek sorunlarını vatandaşlarımızın yasal anlamda her türlü sorunları ile ilgilendik ve ilgilenmeye devam ediyoruz”
Derelerimiz Bir Gerdanlık Gibi İlçeyi Süsleyecek
Korkut, “İlçe merkezimizin güzelleşmesi ve yaşanılabilir bir hale gelmesi için çeşitli girişimlerimiz oldu. Devlet su işleri vasıtasıyla ilçemizin merkezinde bulunan iki dereyi ıslah edip hem ilçe merkezini sel taşkınlarına karşı kurmaya, hem de bu derelerimizin etrafını düzenleyerek vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı amaçladık. İnşallah 2018 yılı içerisinde bu derelerimizin ıslahı tamamlandığında bir gerdanlık gibi ilçeyi süsleyerek etrafı yürüyüş ve dinlenme alanı olarak düzenleyip vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır”
İlçemiz Modern Bir Görünüme Kavuştu
İlçemizin girişini modern bir görünüme kavuşturduklarını belirten Korkut,“Biz karayolları ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Karayolları buraya bir kavşak projesi uyguladı ve o kavşak projesine Karayolları tarafından yaklaşık 6 milyon lira harcanarak ilçemiz girişi modern bir görünüme kavuştu. Karayolları buraya 37 bin metrekare sıcak asfalt döküldü, bu tabi ilçemizin değişmesi, güzelleşmesi anlamında ve yaşanabilir bir hale gelmesi açısında önemliydi. Bildiğiniz gibi biz göreve geldiğimizde ilçemizde bir banka şubesi mevcut değildi, girişimlerimiz neticesinde ilçemizde yaklaşık 2 buçuk yıl önce Ziraat Bankası şubesi açıldı. Bu anlamda hem vatandaşlarımız hem de burada görev yapan memurlar banka işlemleri için Kahta’ya gitmekten kurtuldu, vatandaşlarımız ve esnafımız için faydalı bir hizmet oldu”
Cendere Kahta Arası Yeni Bir Yol Yapılacak
Başkan Korkut, “Kahta-Sincik arası yolumuz standartlara uygun değil, bunun için de girişimlerimiz oldu.Şuanda Cendere köprüsü ile Kahta arası için yeni bir yol projesi yapıldı, inşallah en kısa zamanda ihalesi yapılacak, yeni bir yol yapılarak vatandaşın hizmetine sunulacaktır. Malatya yolu ile ilgili çalışmalarımız oldu, ilk etapta bu yolumuzun Karayolları yol ağına alınmasını için girişimlerimiz oldu ve yol karayolları ağına alındıktan sonra yaklaşık 30 milyon liralık bir yatırım söz konusu. Bunun 10 milyon lirası 2017 yılı içerisinde harcandı, yolun bir kısmı yapıldı asfaltı bitirildi. Önümüzdeki sene inşallah çalışmalar devam edecek, Malatya yolunda ciddi bir çalışma yapılacak, inşallah vatandaşımız Malatya’ya rahat bir şekilde ulaşım sağlayacak”
Okullarımıza Önem Verdik
İlçemiz merkezindeki okullarımıza önem verdiklerini belirten Korkut,“Okul kavşaklarının tamamını yaptık, okul yollarının tamamına kilit parke taşı döşedik. Öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, okula gidip gelen velilerimizin ve okul taşıtı servislerimizin artık rahat bir şekilde okullara ulaşmalarını sağladık. Bu bizim için çok önemliydi, bir eğitimci olarak buna önem verdim, Allah’ın izniyle ilçe merkezimizdeki okul yol problemlerimizi de çözmüş olduk”
Kamu Yatırımları Hızla Devam Etti
Başkan Korkut, “Biz göreve geldikten sonra ilçemize bir kapalı spor salonu kazandırıldı, Devlet hastanesi kazandırıldı, İlbank tarafından 6 milyon lira yatırımla İmam Hatip Lisesi yapıldı. Atatürk İlkokulu’nun temeli atıldı, inşaatı devam ediyor. Bununla birlikte her yıl işkur projesi yarak belediyemiz vasıtasıyla istihdam sağlayarak toplamda yaklaşık 3 milyon liranın ilçemize girdisini sağladık. Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde ilçemiz merkezine dört yılda yaklaşık 38 milyon liralık bir yatırım söz konusu. Bu 4 bin 100 nüfuslu bir ilçe için ciddi bir yatırım. Biz sadece ilçe merkezini değil, köylerimizin sorunlarıyla ilgileniyoruz, Köylerimizin sorunlarını çeşitli platformlarda dile getiriyoruz. Köylerimizin yol, içme suyu ve okul ihtiyaçlarını giderilmesi noktasında ilçe teşkilatımız, Kaymakamımız ve Milletvekillerimizle birlikte bir bir çözüyoruz. Son dört yıl içerisinde köylerimize yapılan yatırım tutarı yaklaşık 50-60 milyon lira civarında. Bütün bu yatırımlar birlikte değerlendirildiğinde son dört yılda ilçemizin geneline yapılan yatırım miktarı yaklaşık 100 milyon lira,17 bin 500 nüfuslu bir ilçeyiz. Tabi bunlar yeter mi, yetmez. Köylerimizin altyapı sorunları mevcut, içme suyu problemi olan köylerimiz var bunlarla ilgili çalışmalar devam ediyor”
Projelerimizi Bir, Bir Gerçekleştiriyoruz
Yerel seçimler öncesi söz verdiği projeleri bir, bir gerçekleştirdiğini belirten Korkut,“Sözünü verdiğimiz bir kültür evi projemiz var, projesi hazır kaynağı ile ilgili araştırmalarımız devam ediyor, kaynak bulursak bu sözümüzü de yerine getireceğiz. Söz verdiğimiz bir Taziye evi projemiz var, kaynağını bulduk en kısa zamanda ihalesine çıkacağız. Otogar için yer tahsisi yaptık, şuan proje aşamasında. Mahalle yollarımızın tamamını asfaltlarsak bu saydığım projeleri bitirirsek vaat ettiğimiz bütün hizmetleri gerçekleştirmiş olacağız. Vatandaşlarımız arasında ayrım yapmayacağımızın sözünü vermiştik. Bugüne kadar yaptığımız hizmetlerde bütün vatandaşlarımızı eşit tuttuk, kamu hizmetini her yere, herkese eşit vermeye çalıştık. Bütün herkese insan olduğu için değer verdik ve değer vermeye devam edeceğiz.
İlçemize bütün bu hizmetlerin yapılmasında başta Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri, Sayın Başbakanımız, Meclis Başkanvekilimiz Ahmet Aydın, Milletvekillerimiz, ilçe teşkilatımızla berber uyum içerisinde çalışmamızın neticesidir, kendilerine şükranlarımı arz ediyorum. Sincik halkının Sayın Cumhurbaşkanımıza güveni tamdır, Sincik halkı her platformda Sayın Cumhurbaşkanımıza destek olmaya devam edecektir. 2019 yerel ve genel seçimlerde de inşallah AK Parti Sincik’te yine rekorlar kırarak zafere ulaşacaktır. Ben bütün vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyorum. Yeni yılın bütün insanlığa mutluluk, huzur ve barış getirmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Hasan CÜMERT
4 Ocak 2018 Perşembe 11:28
11:28
Geçmiş başkanlarımızın yaptıklarının üzerine daha büyük projeler ile büyük işler yapılmıştır. Eminim çok daha yararlı işler için çalışmalar devam edecek ve ilçemiz kalkınmaya devam edecektir. Emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.
78.185.11.107
Diğer Haberler
  • Mehmet Buz’dan Sağduyu Çağrısı11 Nisan 2019 Perşembe 08:57
  • Yusuf Turanlı Mazbatasını Aldı11 Nisan 2019 Perşembe 08:54
  • Erdoğan Yeniden Başkan9 Nisan 2019 Salı 12:54
  • Sincik'te 'BUZ'lar Erimiyor!9 Nisan 2019 Salı 10:30
  • Sincik'te Kazanan Değişti9 Nisan 2019 Salı 09:51
  • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


    Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.