3.1.2019 16:17:10

Boynukara’dan Terörle Mücadele Uyarısı
“Bölgesel Kalkınma İhmal Edilmemeli”
Ak Parti 25. ve 26. Dönem Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, Türkiye’nin terörle mücadele bağlamında tecrübesi yüksek ülkelerden biri olduğunu söyledi.
Boynukara, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Jeo-stratejik ve jeo-politik bölge olmanın bedelini, çok sayıda terör örgütünün saldırısına maruz kalarak da fazlasıyla yaşadığına dikkat .ekti.
Bu durumun aynı zamanda terörle mücadelede yeni yöntemler geliştirme zorunluluğunu getirdiğini dile getiren Boynukara, şunları kaydetti:
“Genelde terör, özelde PKK terör örgütüne karşı verilen mücadelenin tarihi, hem uygulama hem de farklı taktiklerin devreye konulması açısından oldukça kapsamlı bir tecrübedir. Terör örgütünün dönemsel gelişmelere bağlı olarak farklı yaklaşımlar içerisine girdiği ve bu süreçlerde çok seri karar alıp uygulamaya koyduğu görülürken, devlet nezdinde karar alma ve uygulama sürecinin daha ağır işlediğini hatırda tutmakta fayda var”
Örgütteki değişim süreçlerine değinen Boynukara, “PKK terör örgütünü takip edenler geçirmiş olduğu değişimleri rahatça görebilirler. Siyasal anlamda geçirdiği aşamaları; başlangıçta “bağımsız, birleşik sosyalist Kürdistan” hedefinden söz edilirken, özellikle Öcalan’ın yakalanmasından sonra demokratik cumhuriyet, takip eden yıllarda ise demokratik konfederalizim den bahsedildiği görülür. Son süreçte, Türk solu ile kurulan ilişkilerden de etkilenerek “radikal demokrasi, ekolojik, demokratik, cinsiyetçi eşitlikçi yaklaşımlar” şekilde tanımlanan bir hedef gündeme getirilmiştir. Siyasal alanda bu gelişmeler yaşanırken terör eylemler alanında ise güvenlik güçlerine karşı stratejisini; stratejik savunma, stratejik denge ve stratejik saldırı şeklinde belirlemiştir. Son birkaç yıl içerisinde ise terör örgütü, kırsalda yürüttüğü terör eylemlerini şehirlere taşıyarak, müzahir kitleyle birlikte “devrimci halk savaşı” adı altında yürütülmesi gerektiği sonucunu çıkarmış. Bu süreç, devletin terörle topyekun kararlı mücadele stratejisiyle bozguna uğratılmıştır. Önümüzdeki süreçte de terör örgütünün yeni ve farklı taktiklerle karşımıza çıkma olasılığı yüksektir. Bu konudaki temel belirleyici faktörler ise yurtiçi etkilerin yanı sıra, Suriye ve Irak’taki gelişmeler olacağı açıktır”ifadelerini kullandı.
Devletin değişimine de değinen Boynukara, “Devletin meseleye yaklaşımı ise sivil siyasetin de gönüllü katılımıyla, konu