3.1.2019 16:17:10

Her yerde olduğu gibi, bizim bölgeninde yerel dinamikleri farklıdır, ama Büyük Kahta Bölgemiz bir başkadır. Farklı düşünceler, bunu dile getirdiğinde biz Kahtalılar belki kabullenmeyiz ama seçim sürecinde çok enteresan gelişmeler yaşanır.
Eskiden seçimlere 2 veya üç adayla girilirdi. Fakat son yıllarda 20’den fazla aday adayı boy gösteriyor. Biraz irdeleyecek olursak; Eskiden seçimlerde aileler ve şahsiyetler öne çıkardı. Şimdilerde adaylardan ziyade parti öne çıkmış durumda. Adaylar eskiden ikna için milleti gezerlerdi şimdi parti üst kurulunda “ adam kayırmacılık “ peşinde.
Çoğulcu demokrasilerde aslolan halktır, halk iradesi etkindir. Üzülerek söylüyorum insan iradesi MENFAATÇİLİK pençesine düşmüş durumda. Maalesef herkes hesap kitap peşinde .
Duruma nesnel olarak baktığımızda, aday olacakları ideolojiyi değil ilerideki seçimlere siyasi yatırım yapma gayretlerini görmekteyiz.
Sunni gündem oluşturmamak dileğimle birazda son günlerde yaşanan siyasi gelişmelerden ve medyada adı geçen adaylardan bahsetmek isterim.
Önceki makalelerimde bahsetmiştim.
Önceki dönem Ak Parti Belediye Başkanı , İbrahim Yusuf Turanlı sosyal medya hesabından “Ben aday adayı değil adayım” diye açıklama yapmıştı . Dediği gibi de oldu geçenlerde Saadet Partisi Genel Başkanından rozetini alan Sayın Turanlı, Saadet Partisinin Kahta Belediye Başkanı olduğunu duyurdu. Bu gelişme Kahta Siyasetine farklı bir bakış açısı getirdi. İlk günden itibaren çalışmalarına hız vererek esnafa ziyaretler gerçekleştiriyor. Belediye Başkanlığı dönemdeki önemli projelere imza attığı hizmetlerden dolayı olacak ki Kahta halkının onun hakkında olumlu düşündüğü söyleniyor. Şu anda kesinleşen tek aday olması hasebiyle, yerel seçimlerinde Kahta Belediye Başkanlığına şanslı potansiyel adaylardandır diye düşünüyorum. Esas kanaatim, öbür partilerin adayları açıklandığında daha reel olacaktır. Turanlı’nın bu hamlesi karşısında, rakiplerininde farklı hesaplar peşinde olduğunu tahmin ediyorum.
Eski Belediye Başkanlarımızdan Sn. Mehmet Yasin Erdem, diğer bir potansiyel adaydır. 1994 – 1999 yılları arasında Kahta Belediye Başkanlığı yaptı. Halk tarafından, sevilen eski başkan mütevazı duruşuyla dikkat çekiyor.
Kahta Siyasetinin önemli şahsiyetlerinden biride son zamanlarda çalışmalarına hız veren Sn. Ömer Yılancı da potansiyel adaylardan biridir.
Adı geçen bir başka adayda, tarımsal çalışmalarda göz dolduran Kahta Zıraat Odası Başkanı Sn. Rüştü Turanlı’dır. Burada bir parantez açarsak; Eski belediye başkanımız Sn. İ. Yusuf Turanlı ile akrabalığı olmasına rağmen Ak Parti aday adaylığı süreci devam etmektedir. İlerisi ne gösterecek bekleyip göreceğiz.
Tabii ki şunun da altını çizmek isterim ki: Belediye encümen üyeleri de Belediye başkanıyla eşit değerde önem arz etmektedir. Yetenekli, işin ehli encümen üyeleri Belediye Meclisinde daha iyi kararların çıkmasında belirleyici olacaklardır. Temennimiz, seçimler öncesi Belediye başkan adaylarından bahsettiğimiz kadar encümenlerden de bahsedelim. Belki böylece katılımcı demokrasi de Kahtamızda gelişir.
Bir belediye başkanı ne kadar yeterli ve vizyon sahibi olursa olsun, işin mutfağında çalışanlar encümenleridir. Çünkü, İlçenin geleceğini şekillendiren karar alıcılardır.
Konuya dair ve adaylarla ilgili düşüncelerim devam edecek...
Saygılarımla...
 

Bu yazı toplam defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.