3.1.2019 16:17:10

2014 yılından beri hizmet veren Sincik Anadolu İmam Hatip Lisesi yeni hizmet binasıyla çıtayı yükselti. Yaptığı etkinlikler ile göz dolduran İmam Hatip Lisesi ilçedeki öğrencilerin yarısından fazlası tarafından tercih ediliyor.
Sincik Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Özelmiş, "Okulumuz 2014 yılından beri İlçemize hizmet vermektedir. 3 yıla yakın bir süre Sincik Çok Programlı Anadolu Lisesinde eğitim öğretim hizmeti veren Okulumuz, 2017 yılında İller Bankası tarafından ilçemizde yapılan 12 derslikli hizmet binasına kavuşmuştur. Okulumuz 2017-2018 eğitim öğretim yılına 9. Sınıfta 3, 10 sınıfta2, 11. Sınıfta 3. 12 sınıfta 2 olmak üzere 10 şube ve 295 öğrenci ile hizmet vermeye başlamıştır. Okulumuz ve pansiyonumuzda öğrenciler yönelik çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Bu şekilde öğrencilerimizi boş zamanlarını farklı şekillerde değerlendirme imkanı oluşturulmaktadır.
Okulumuzda 2017-2018 eğitim öğretim yılı kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Bu etkinliklerin bazıları şu şekildedir; Kudüs’ü Anlamak ve Anlatmak üzerine seminer, Güven toplumu semineri, Liseler arası münazara etkinliği,
Okulumuz tiyatro ekibinin gösterileri, Öğrencilerimiz ilçemizin camilerinde imamlık çalışmaları, Öğrencilerimizle okulun işleyiş ve düzeni ile ilgili istişareler, Mavlid-i Nebi Programı, “Kırk Şair Kırk Şiir” şiir dinletisi ve Kuran-ı Kerim Güzel okuma yarışması düzenlenmiştir. Ayrıca öğrencilerimize Halfeti Şanlıurfa gezisi düzenledik ve Öğrencilerimize düzenli olarak deneme sınavları yapılmaktadır.
Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren okulumuz din eğitim derslerinin yanında sosyal ve bilimsel derslerde de eğitim öğretim vermektedir. Okulumuzda İHL Meslek dersleri öğretmen ihtiyacı bulunmamaktadır. Okulumuza ait 200 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci binasına sahiptir. Öğrencilerimize sıcak yemek hizmeti kendi mutfağımızdan sağlanmaktadır. Ayrıca etüt saatlerinden sonra öğrencilerimize akşamları saat 21.00, 22.00 arası ara öğün verilmektedir. Temizlik hizmetlerini yürüten personelimiz sürekli olarak pansiyonda bulunmaktadır" dedi.
Okul Müdürü Ahmet Özelmiş, öğrencilerin İmam Hatip Lisesini tercih etmelerini isteyerek Neden İmam Hatip Lisesini tercih etmeleri gerektiğini şöyle açıkladı:
"Bir toplumun ayakta durması sağlıklı bir zihinsel ve duyuşsal bir neslin yetişmesine bağlıdır. Değişen dünya koşullarına ayak uydurmak ve çağın gerisinde kalmamak sağlıklı bir neslin yetişmesine bağlıdır. Gençlik gelecek demektir, umut demektir. Yetiştireceğimiz gençlerin hem fikri olarak hem de duygusal olarak toplumsal değerlere sahip çıkması için toplumsal değerlere uygun bir eğitim sistemi gerekli ön koşuldur.
Toplumsal yapımız incelendiğinde gelenek ve göreneklerin ön plan olduğunu görürüz. Çoğu zaman gayrı resmi kuralların resmi kuralların önüne geçtiğini görebiliriz. Eğitim sistemleri toplumsal yapıya uygun olarak şekillenmeli, bilimsel bilgilerle bireyleri yetiştirirken, dinsel boyut göz ardı edilmemelidir. Yoksa bir ayağı aksayan bir nesil yetişecektir. Bu nedenle her toplumun eğitim sistemleri o toplumun yapısına ve özüne uygun olmak zorundadır.
Toplumsal yapı; kökleri o toplumun geçmişinde gizli olan bir yapıdır. Toplumumuzun geçmiş incelendiğinde tarih sahnesine çıkışımıza kadar gidilmesi gerekir belki. Gerek İslamiyet öncesi, gerekse İslamiyet sonrası toplumsal yapımızı ayakta tutan temel dinamiklerin geleneklerimiz göreneklerimiz örfümüz olduğunu çok rahat görebiliriz. Bu temel değerlerimize İslam inancının bakış açısı ve yaşayış tarzını ekleyen Osmanlı devleti uzun yıllar dünyada söz sahibi olan bir konuma gelmeyi başarmış olup, bilim ve kültür merkezleri oluşturmuş bilimin gidişatına yön vermiş ve uzun yıllar bilimin bayrağını elinde tutmuştur. Gerileme döneminden sonra devletin kuruluş ve yükseliş döneminde eğitim ve bilimsel çalışmalara gösterilen ilgi ve çabanın azalması bilimsel alanda boşluklar yaşanmasına neden olmuştur. Bu dönem cumhuriyetin ilanından sonra da devam etmiş eğitim sistemimiz batı dünyası örnek alınarak şekillendirilmeye çalışılmıştır. Ancak ne yazık ki bu çabalar toplumda karşılık göremeyince eğitim sistemimiz istenilen seviyeye bir türlü gelememiştir.
28 Şubat süreciyle İmam Hatiplerin kapatılması bu yarayı daha da kanatmıştır. Toplumsal yapımız derinliğine bir incelemeye tabii tutulursa İmam hatip okullarının toplumsal yapımıza en uygun eğitim sistemi olacağı kanaatindeyim. Hem bilimsel çalışmaları öğrenciye vermek hem de öğrenciyi manevi ve dini açıdan yetiştirebilmek için İmam hatip Okulları bir zorunluluk olarak karşımıza çıkacaktır. Özellikle son yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi dinin farklı gruplarca kullanılması, farklı şekillerde yorumlanması çok daha derin problemleri beraberinde getireceğini göstermiştir. Sonuçta din insanın en zayıf noktalarından biridir. Dinsel bilginin dogmatik oluşu beraberinde mutlak bir bağlılığı getirmektedir. Hele de dini tam olarak özümsemeden, bilmeden yaşamak bireyde bir boşluk oluşturacaktır. Tam bu durumda ortaya çıkan bazı grup ve oluşumlar bireylere din adına bilgiler aşılarken, dini yaşadığı iddiasıyla ortaya çıkan gruplara inananlar bunu bir yaşam ve inanç biçimi haline getirince sorgulama ve hataları görme yetisini yitirebilmektedirler.
Bu nedenle hem dinin değiştirilmeden öğretilmesi ve yaşatılması hem de bireylerin sağlam bir dünya görüşüne sahip olabilmeleri adına dinin daha programlı bir şekilde bireylere aktarılması gerekmektedir. İmam Hatip eğitim modelinin tam da bu noktada bizim toplumsal yapımıza en uygun eğitim modeli olacağı kanısındayım. Hele de toplumumuzda din adına çalışmalar yapan birçok oluşum varken, devletin din eğitimi alanında ki boşluğu İmam Hatiplerin varlığı ile doldurması gerekmektedir. Devlet her alanda tam ve yetkin olamazsa ortaya çıkan boşluklar toplumsal yapımızda derin yaralara sebep olacaktır" şeklinde konuştu.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Turanlı: Anız Yakmak Geleceğini Yok Etmektir27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:43
 • Tütün Cezası 2 Yıl Erteleniyor27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:26
 • Hedefimiz Badem İthalatına Son Vermek27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:25
 • AKYAD Bin 300 Aileye Ramazan Kumanyası Dağıttı27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:23
 • Gönül Sofrası'na Rekor Katılım13 Mayıs 2019 Pazartesi 14:37
 • “Orada Bir Çocuk Var Uzakta”26 Nisan 2019 Cuma 09:03
 • Sincik'te Arıcılık Kursu Açıldı19 Nisan 2019 Cuma 10:00
 • Kaymakam Doğru'dan Başkan Korkut'a Hayırlı Olsun Ziyareti18 Nisan 2019 Perşembe 09:23
 • Adıyaman'da Çiğköfteler Yarıştı17 Nisan 2019 Çarşamba 08:51
 • Emniyet Personeli'nden Kaymakam Doğru'ya Ziyaret11 Nisan 2019 Perşembe 10:28
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.